Katalog

Barbara Kasprowicz-Pórkowska
Język polski, Scenariusze

Jak przestrzec przed uzależnieniem? O funkcjach i cechach plakatu - scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum

- n +

Jak przestrzec przed uzależnieniem? O funkcjach i cechach plakatu

Barbara Kasprowicz-Piórkowska

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy II gimnazjum.

(czas realizacji - 1 lekcja)

Cele:
- analiza treści i formy plakatu,
- interpretacja symboli występujących w sztuce,
- prawidłowe redagowanie notatki w wybranej formie,
- umiejętne wykorzystanie znanych informacji i kojarzenie ich z nowymi,
- samodzielne, sprawne posługiwanie się słownikami,
- dostrzeganie funkcji plakatu,
- współpraca w grupie.

Metody, techniki:
praca ze słownikami, praca z tekstem, notatka graficzna, prezentacja, rozmowa.

Formy pracy:
zbiorowa, grupowa.

Materiały:
- podręcznik (A. Łuczak, E. Prylińska, Między nami, Gdańsk 2003),
- plakaty wykonane przez uczniów,
- słowniki (frazeologiczny, symboli, języka polskiego).

Scenariusz uwzględnia treści ścieżek edukacyjnych - prozdrowotnej oraz czytelniczej i medialnej.

Przebieg lekcji:
1. Określenie dziedzin życia, sytuacji, w których mamy do czynienia z plakatem (wydarzenia, akcje polityczne, charytatywne, promocyjne, reklamowe, film, teatr, koncert, cyrk itp.).
2. Próba zdefiniowania pojęcia plakat:
- forma graficzna lub graficzno - słowna,
- gatunek grafiki użytkowej (ma czemuś służyć),
- dzieło sztuki (liczne wystawy plakatów).
3. Prezentacja plakatów spełniających różne funkcje.
Wśród eksponowanych plakatów mogłyby znaleźć się również i te wykonane przez uczniów w związku z różnymi akcjami prozdrowotnymi, ekologicznymi, społecznymi organizowanymi w szkole.
4. Określenie funkcji zaprezentowanych plakatów (Czemu służy plakat?).
5. Zapis wniosków - notatka graficzna na tablicy, np.:



6. Obejrzenie plakatów zaprezentowanych w podręczniku Między nami (s. 230-231), określenie ich wspólnej funkcji (przestrzec, uświadomić) i tematyki (uzależnienia).
7. Podanie tematu lekcji i zapisanie graficznej notatki sporządzonej przez uczniów na tablicy.
8. Podział klasy na grupy. Każda z nich otrzymuje do zanalizowania i zinterpretowania jeden plakat.
Uczniowie mają do dyspozycji różne słowniki (np. frazeologiczny, symboli, języka polskiego).
Podczas wykonywania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na:
- wykorzystanie gier słownych, skojarzeń językowych i pomysłów graficznych,
- występowanie symboli,
- adresata plakatu.
9. Prezentacja efektów pracy w grupach: interpretacja plakatu, wymiana opinii i wzajemne uzupełnianie spostrzeżeń.
10. Podsumowanie - ustalenie, w jaki sposób plakat oddziałuje na odbiorcę.
Dobry plakat powinien:
- przykuć uwagę widza,
- zaskakiwać pomysłami, robić wrażenie,
- trafiać w sedno,
- wykorzystywać symbolikę, skojarzenia graficzne i słowne,
- oddziaływać kolorystyką.
11. Zadanie domowe
Zaprojektuj plakat propagujący życie bez uzależnień.
Podaj tytuły znanych ci utworów, które poruszają tematykę różnych uzależnień.
 

Opracowanie: Barbara Kasprowicz-Piórkowska

Wyświetleń: 4997


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.