Katalog

Ewa Oleksiak
Wychowanie fizyczne, Referaty

Rola matek w wychowaniu do rekreacji

- n +

Rola matek w wychowaniu do rekreacji

Wiek przedszkolny jest ważnym etapem w życiu dziecka, obarczający matki wielką odpowiedzialnością za stworzenie postaw do przyszłego umiejętnego organizowania wypoczynku w różny sposób i w różnych warunkach. Określenie tego wieku to okres zabaw. Dziecko w wieku przedszkolnym jest w okresie intensywnego rozwoju wielu sprawności fizycznych, nabywania umiejętności, które w efekcie dają poczucie panowania nad własnym ciałem. Dzieci między 3-7 rokiem życia z dużą łatwością opanowują jazdę na rowerze, nartach, łyżwach, wrotkach, szybko zapamiętują reguły różnych gier piłką, skakanką itp.

Potrzeba ruchu jest przyczyną ogromnej ruchliwości dziecka w tym wieku. Ograniczenie przez dorosłych ich pędu do ruchu, co często się zdarza ze względu na potrzeby porządku, spokoju w domu i w przedszkolu, jest sprzeczne z naturą i nie sprzyja rozwojowi fizycznemu. Naturalna ruchliwość przedszkolaków, wyrażająca fizjologiczną potrzebę aktywności i dziecięcą ciekawość świata, jest w tym wieku ciągłym, niezastąpionym źródłem wiadomości o otoczeniu. Obawa o bezpieczeństwo nie może hamować naturalnej ruchliwości przedszkolaka.

Oprócz działalności wychowawczej przedszkola, dominujące znaczenie dla dziecka w tym wieku ma naturalne wychowanie w rodzinie. Poszarzenie funkcji rodziny o zadania rekreacyjne w wolnym czasie stwarza rodzicom nowe, pozytywne sytuacje wychowawcze. Jedną z głównych korzyści rekreacji w rodzinie jest jej rola scalająca rodzinę, nic tak nie łączy, jak wspólna zabawa, zacierająca różnice wiekowe. Szczęśliwe współżycie rodziny zależy od równowagi psychicznej wszystkich jej członków.

W wychowaniu do rekreacji, duże znaczenie ma aktywność samych wychowanków. Z obowiązków i tradycji wynika szczególnie rola matki w kształtowaniu stylu życia dzieci. To one najczęściej jako wzór oddziaływują własnym przykładem na kształtowanie postaw dzieci wobec zdrowia i rekreacji fizycznej. Styl życia matki i jej stosunek do aktywnego własnego wypoczynku wpływa na wyrabianie nawyków uprawiania ćwiczeń i zabaw ruchowych przez dzieci, które uczestnicząc we wspólnych zajęciach obserwują rodziców.

Rekreacja ruchowa, aby stała się nieodłącznym elementem codziennego życia powinna rozpocząć się od wczesnego dzieciństwa, w czym jako pierwsza uczestniczy matka. Doceniając podwójną wartość zdrowia kobiety matki, przejawiają się w jej dobrym stanie psychicznym, a także warunkującą zdrowie przyszłych pokoleń, należy dostrzec znaczenie uczestnictwa kobiet w różnych formach aktywnego wypoczynku zwłaszcza z udziałem dzieci. Macierzyństwo wymaga określonej kondycji i sprawności do sprawowania opieki nad dzieckiem przedszkolnym, aby sprostanie jego potrzebom nie było ponad siły i możliwości matek a udział w rekreacji fizycznej ma duży wpływ na utrzymanie dobrego stanu kondycji psychofizycznej. Dzieci w wieku przedszkolnym poprzez swoją naturalną potrzebę ruchu prowokują matki do aktywności fizycznej, zaś aktywność matki stanowi wzór do naśladowania.

Usprawnienie dziecka, poprzez podtrzymywanie naturalnej w wieku przedszkolnym potrzebę ruchu, pełni trojaką funkcję: profilaktyczna, stymulującą oraz terapeutyczną. Każda z tych funkcji odnosi się zarówno do ciała jak i psychiki.

Funkcja profilaktyczna to nic innego jak podtrzymywanie naturalnego rozwoju dziecka.

Funkcja stymulująca dotyczy tego, co wcześniej nazywano jako umiejętność podtrzymywania naturalnego toku rozwoju dziecka na optymalnym poziomie. Najważniejszym zadaniem, spełniającym te funkcje, jest podtrzymywanie form spontanicznej aktywności dziecka i włączenie się w jego działanie. Dziecko jest inicjatorem zabawy a matka zaś modyfikatorem tego, co zaczęło robić dziecko. Stąd tak wielkie znaczenie mają zabawy wymyślone przez samo dziecko

Funkcja terapeutyczna, niezależnie od specyficznych problemów każdego dziecka, związanych z zaburzeniami rozwoju czy posiadanymi defektami- u wszystkich zaspokojenie potrzeby ruchu w formie dobrowolnej daje okazję do rozładowania napięć emocjonalnych do ich odreagowania.

Wrażliwość matki pozwala na rozróżnianie sytuacji, w których ruch spełnia taką funkcję (często ujawnia się to w zachowaniach nieaprobowanych: głośne krzyki, rzucanie przedmiotami). Matka powinna nadać tego typu zachowaniom taką formę, aby dziecko nie spotkało się z dezaprobatą czy karaniem.

Popularyzując ideę wychowania do rekreacji powinniśmy mieć na względzie świadomą i aktywną postawę wobec własnego ciała i organizmu oraz uświadamianie wartości zdrowego ciała własnym dzieciom.
 

Opracowanie: EWA OLEKSIAK

Wyświetleń: 1177


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.