Katalog

Izabela Jakubowska
Historia, Konspekty

Kongres wiedeński - konspekt lekcji z historii

- n +

Konspekt lekcji z historii

1. Data: 21 marca 2002
2. Przedmiot: historia
3. Klasa: II a
4. Prowadzący: Izabela Jakubowska
5. Obserwatorzy: nauczyciele ZPH, nauczyciel stażysta
6. Miejsce zajęć: Gimnazjum w Kłodnicy Dolnej
7. Temat: KONGRES WIEDEŃSKI.
8. Jednostka metodyczna: 45 minut
9. Cele:
- uczeń pamięta; datę kongresu wiedeńskiego 1814- 1815
- uczeń zna i rozumie pojęcia: kongres, równowaga europejska, legitymizm, restauracja,
- uczeń potrafi: opisać i wyjaśnić zasady nowego ładu w Europie, pracować z mapą, tekstem, wskazać zależności przyczynowo - skutkowe między wydarzeniami
10. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
11. Metody pracy: pogadanka,, praca pod kierunkiem nauczyciela, praca z podręcznikiem, tekstem źródłowym, mapą, drama
12. Środki dydaktyczne: podręcznik, mapa Europy 1815 - 1871, materiały dla uczniów - teksty,

PRZEBIEG LEKCJI
Lp. Treści lekcji Czas Forma, metoda, środki Realizujący zadania Uwagi
1. Przypomnienie wiadomości i nawiązanie do poprzednich lekcji.
1. Jaka była rola Francji i Napoleona w Europie w latach 1799 - 1814?
- poszerzenie terytorium Francji, uzależnienie wielu państw, zmuszanie do sojuszu z Francją, utworzenie Księstwa Warszawskiego.
2. W jaki sposób dochodzi do upadku Napoleona i hegemonii Francji w Europie?
- wojna z Rosją - taktyka "spalonej ziemi", trudne warunki klimatyczne, ogromne straty,
- Lipsk: "bitwa narodów", kolejne klęski armii napoleońskiej, zdrada sojuszników i współpracowników Napoleona.
7 min. pogadanka, nauczyciel,
uczniowie
 

Opracowanie: Izabela Jakubowska

Wyświetleń: 5043


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.