Katalog

Radosław Rękawiecki
Wychowanie fizyczne, Zadania

Przykładowe zestawy ćwiczeń w korygowaniu wad postawy w gimnastyce korekcyjnej

- n +

Przykładowe zestawy ćwiczeń w korygowaniu wad postawy w gimnastyce korekcyjnej

Przedstawiam zestaw ćwiczeń, które można zastosować w trakcie gimnastyki korekcyjnej w szkole podstawowej w korygowaniu skoliozy i innych wad postawy, a także zestaw kilkunastu ćwiczeń przeciw płaskostopiu.

Do każdego zestawu ćwiczeń podaję przybory niezbędne w trakcie realizacji ćwiczeń.

Pamiętać należy o tym, że przedstawione ćwiczenia nie można stosować do każdej wady postawy. Wszystkie ćwiczenia należy dostosować do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.


Wykorzystanie zabaw ruchowych w korygowaniu skoliozy.

1. Pływanie żabką:
Leżenie na brzuchu z dłońmi pod brodą, nogi wyprostowane i złączone. Na sygnał unoszą ręce i głowę nad podłogę, wyciągają ręce jak najdalej przed siebie, następnie przenoszą wyprostowane ręce w bok i uginają ściągając je w "skrzydełka". Nogi wyprostowane leżą na podłodze.
2. Pływanie strzałką:
Leżenie na brzuchu z nogami wyprostowanymi i złączonymi, ręce wyciągnięte przed siebie. Na hasło dzieci unoszą ręce i głowę nad podłogę, a nogami wykonują nożyce pionowe nisko nade podłogą.
3. Popatrz przez obręcz:
Leżenie na brzuchu z nogami wyprostowanymi i złączonymi. W rękach trzymają kółko. Na sygnał unoszą ręce z kółkiem na podłogę blisko głowy, łokcie uniesione nad podłogę.
4. Kwiatek rośnie:
Siad skrzyżny, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na sygnał dzieci powoli prostują tułów, wyciągają ręce w górę, jak najwyżej. Na drugi sygnał dzieci wracają do pozycji wyjściowej.
5. Zdmuchnij świeczkę:
Siad skrzyżny z rękami ułożonymi w "skrzydełka", dłonie zaciśnięte w pięść, a jeden palec wyprostowany do góry jest zapaloną świeczką. Na sygnał odwracają głowę raz w lewo, raz w prawo zdmuchując świeczkę.
6. Budujemy domek:
Siad skrzyżny z rękami ułożonymi na kolanach. Na sygnał zaczynamy budować dom.
7. Dotknij laski w staniu:
Ustawienie jeden za drugim w odstępie jednego kroku, ręce ułożone w "skrzydełka". Prowadzący trzyma laskę na takiej wysokości aby dziecko mogło dotknąć laski oburącz stojąc we wspięciu na palcach. Dzieci kolejno podchodzą do prowadzącego aby dotknąć laski.
8. Zerwij jabłko chodząc:
Uczestnicy chodzą po wyznaczony terenie w pozycji skorygowanej. Na sygnał zrywają jabłka raz prawą, raz lewą ręką, oburącz, wyciągając się jak najwyżej, wspinając się na palce, bez podskoków.
9. Wyciągnij ręce w pozycji stojącej:
Uczestnicy stoją przy drabinkach przodem do prowadzącego. Na sygnał wyciągają ręce jak najwyżej, stopy ustawione na podłodze.
10. Wyciągnij się jak struna:
Leżenie na plecach. Na sygnał ręce i nogi wyciągamy w przeciwnych kierunkach.
11. Leżenie na plecach z podnoszeniem bioder.
12. Wyciągnij się jak struna na przemian.
13. Który szereg szybciej:
Siad skrzyżny, ręce w "skrzydełka", worek na głowie. Na sygnał przejście na czworakach w wyznaczone miejsce, powrót do pozycji wyjściowej.
14. Toczenie piłki pod tunelem:
Klęk podparty z przodu. Na sygnał uniesienie bioder jak najwyżej. Pierwsza osoba przechodzi pod tunelem tocząc piłkę. Po przejściu podaje piłkę z powrotem do drugiej osoby.
15. Chodzimy z laską w postawie skorygowanej.
16. Chodzimy z woreczkiem na głowie.

Przybory: materacyki, kółka ringo, laski gim., woreczki, piłka.

Nawyk prawidłowej postawy w czasie chodzenia.

1. Samolot - rakieta - odrzutowiec:
Leżenie na brzuchu, nogi wyprostowane i złączone. Na hasło S a m o l o t  dzieci przenoszą wyprostowane ręce w bok. R a k i e t a - wyciągają ręce w przód, o d r z u t o w i e c - ręce skośnie w tył. W czasie ćwiczenia ręce cały czas uniesione nad podłogą.
2. Klaśnij przed sobą, klaśnij z tyłu:
Leżenie na brzuchu, nogi wyprostowane i złączone, ręce wyprostowane przeniesione w bok, uniesione nad podłogą. Na sygnał klaśnij z tyłu - uderzają rękoma z tyłu nad biodrami. Klaśnij przed sobą - przenoszą dłonie przed siebie i klaszczą. Przez całe ćwiczenie ręce i głowa uniesione są nad podłogą.
3. Traw woreczkiem do celu:
uczestnicy siedzą w szeregu w siadzie skrzyżnym, ręce w "skrzydełka", woreczek przed nimi na podłodze, przed nimi leży materacyk. Podchodzą po kolei, kładą się na brzuchu, unoszą ręce i głowę nad podłogę i rzucają oburącz woreczkiem do położonego koła. Po rzucie idą na czworakach po woreczek i wracają na miejsce.
4. Klepanie piłki:
Leżenie na brzuchu, nogi wyprostowane i złączone. Dłonie na piłce leżącej na podłodze. Na sygnał unoszą ręce, głowę i łokcie nad podłogę i klepią piłkę.
5. Dzień dobry:
Siad skrzyżny na podłodze, ręce w "skrzydełka". Jedno z dzieci staje przed grupą tyłem do nich w postawie skorygowanej. Na sygnał jedno z dzieci siedzących mówi dzień dobry. Jeżeli osoba zgadnie, które to powiedziało zajmuje miejsce rozpoznanej osoby.(itd.)
6. Utrzymaj woreczek na głowie:
uczestnicy w pozycji skorygowanej chodzą w sali z woreczkiem na głowie. Na sygnał siad - siadają siadem skrzyżnym, wstań - wstają i chodzą dalej. Jeżeli woreczek spadnie bądź zsunie się w bok dziecko siada siadem skrzyżnym przy drabinkach, ręce w "skrzydełka", woreczek na głowie.
7. Przejście z woreczkiem na głowie przez ławkę:
uczestnicy ustawiają się w szeregu w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej z woreczkami na głowie, ręce w "skrzydełka". Przed nimi ustawione dwie ławki. Na sygnał pierwsza osoba wstaje i przechodzi przez ławeczki, starając się żeby woreczek nie spadł z głowy. Po przejściu wraca na swoje miejsce. Następna osoba rusza gdy poprzednia zejdzie z ławek.
8. Dziadek i żołnierz: uczestnicy chodzą w sali. Na sygnał dziadek- naśladują
zgarbionego zmęczonego staruszka, na sygnał żołnierz - wyprostowana sylwetka.
9. Wielkoludy:
Uczestnicy chodzą w różnych kierunkach w sali. Na sygnał wyciągają ręce jak najwyżej, wspinają się na palce. Powtórny sygnał - postawa skorygowana.
10. Usiądź na kółku:
W sali porozkładane są kółka ringo. Na każdym kole siedzi dziecko w siadzie skrzyżnym, ręce w "skrzydełka". Na sygnał dzieci czworakują w sali. Drugi sygnał - siadają w pozycji wyjściowej na kółkach ringo.
11. Krasnoludki:
Uczestnicy w pozycji skorygowanej stoją w dowolnym miejscu sali. Na sygnał przyjmują pozycję w przysiadzie z rękoma w "skrzydełka", tułów w pionie. Chodzą w sali we wspięciu na palcach udając krasnoludki. Drugi sygnał - stają w pozycji skorygowanej.
12. Czyja piłka dalej?
Uczestnik ustawia się w klęku podpartym z przodu. Przed nim leży piłka, którą na sygnał uderza czołem. W czasie ćwiczenia nie może oderwać rąk ani kolan od podłogi.
13. Połóż laskę na dłoniach:
Jedno z dzieci siedzi w siadzie skrzyżnym trzymając laskę na kolanach. Drugie staje za nim i trzyma ręce na takiej wysokości aby siedząca osoba w maksymalnym wyciągnięciu mogła założyć laskę na dłonie. Na sygnał osoba siedząca zakłada laskę na dłonie kolegi. Po trzech razach zamiana ról.
14. Podaj piłkę do partnera:
Jedno dziecko z pary staje plecami do drabinki, chwyta szeroko szczebelek dosiężny, między stopami trzyma piłkę. Drugie staje przodem do kolegi w odległości 1 m. Na sygnał osoba stojąca przy drabinkach podaje nogami piłkę do partnera. Następuje oddanie piłki. Powtarzamy trzy razy i zamiana miejsc.
15. Dmuchana piłeczka:
W parach dzieci ustawiają się w pozycji średniej Klappa w odległości 1 m. Każda para ma piłeczkę tenisową i 2 laski. Na sygnał starają się przedmuchnąć piłeczkę na stronę kolegi zachowując pozycję wyjściową.
16. Nie pozwól zabrać laski: Dzieci dobrane w trójki. Jedno z nich siada w siadzie skrzyżnym trzymając laskę nad głową. Dwie pozostałe osoby stają po bokach siedzącego kolegi i chwytają laskę za końce. Na sygnał unoszą laskę jak najwyżej. Siedzący nie pozwala na wyciągnięcie laski do góry. Każde dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym.

Przybory: woreczki, duże koło, piłki od siatkówki, kółka ringo, laski gim., piłeczki do tenisa stołowego.

Wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu odcinka piersiowego.

1. Traf do bramki czołem: Pierwszy z pary wykonuje podpór tyłem z nogami ugiętymi, biodra uniesione do linii barków (bramka).Drugi w klęku podpartym z przodu, ręce ugięte w łokciach skierowane do środka, nogi złączone razem, uderza piłkę czołem starając się skierować piłkę do bramki. 5*6 razy następuje zmiana.
2. Traf piłką do bramki za pomocą laski: Pierwszy z pary wykonuje podpór tyłem z nogami ugiętymi, biodra uniesione do linii barków (bramka). Drugi - leżenie przodem na brzuchu, w rękach laska gim. nogi wyprostowane, złączone. Na sygnał unosi głowę i ręce nad podłogę i uderza laską piłkę leżącą przed nim. Stara się trafić do bramki.5*6 razy- zmiana.
3. Wrzuć piłkę do bramki: Pierwszy z pary wykonuje podpór tyłem z nogami ugiętymi, biodra uniesione do linii barków (bramka).Drugi - leżenie przodem na brzuchu, w rękach piłka, nogi wyprostowane, złączone. Na sygnał unosi głowę i ręce nad podłogę i rzuca piłkę. Stara się trafić do bramki.5*6 razy- zmiana.
4. Poczta z podaniem piłki: Uczestnicy leżą w dwóch szeregach, na brzuchu, nogi wyprostowane, złączone, twarzą do siebie. Odległość szeregów 2-3 m. Na sygnał wszyscy podnoszą głowę i ręce nad podłogę. Pierwszy toczy piłkę do partnera z naprzeciwka aż do ostatniej osoby- odpoczynek. Powtarzamy 2-3 razy.
5. Grupa baczność: Uczestnicy siedzą w siadzie skrzyżnym twarzą do prowadzącego. Prowadzący pokazuje ćwiczenia, które dzieci naśladują (ręce w górę, w bok, w skrzydełka, siad równoważny, skulny itp.).Czas 3-4 m.
6. Kto dalej wysunie woreczek: Uczestnicy są w siadzie na piętach, przy drabinkach, tyłem do nich. Przed nimi leżą dwa woreczki. Na sygnał starają się odsunąć jednym woreczkiem trzymanym w rękach drugi jak najdalej. Można unieść biodra nad nogi, stopy oprzeć o pierwszy szczebelek, ale nie wolno upaść brzuchem na podłogę a wracając do pozycji wyjściowej podeprzeć się łokciem lub głową, nie można stracić równowagi.
7. Reagowanie na sygnał: Uczestnicy zabawy poruszają się po sali w ustalony sposób. Na sygnał przyjmują wcześniej ustaloną pozycję (siad skrzyżny ze skrzydełkami, leżenie na brzuchu ze skrzydełkami, siad równoważny, podpór tyłem). W grupie młodszej jest jeden sygnał, w grupie starszej każdy sygnał jest poleceniem innej pozycji np. jeden gwizdek leżenie tyłem z nożycami pionowymi, 2 gwizdki zwis tyłem na drabinkach z nogami ugiętymi, 3 gwizdki -m pozycja skorygowana.
8. Kto dalej rzuci piłkę nogami: Uczestnicy są postawie zwieszonej tyłem do drabinek, między stopami trzymają piłkę. Na sygnał unoszą kolana do góry i starają się jak najdalej rzucić piłkę. Wygrywa ta osoba, która najdalej rzuciła. Powt. 3-4 razy.
9. Kto szybciej wejdzie na drabinki: Uczestnicy ustawieni w klęku prostym, twarzą do drabinek, z ramionami wyprostowanymi. Na sygnał przy pomocy rąk starają się wejść do góry do zwisu na trzeci szczebelek od góry. Nie wolno pomagać sobie nogami.
10. Klaśnij w dłonie: Uczestnicy dobrani parami, kładą się na brzuchu przodem do siebie, nogi wyprostowane, złączone razem, ręce w skrzydełka. Na sygnał klaszczą w dłonie (w swoje, w dłonie partnera, prawą dłonią w prawą dłoń partnera, lewą w lewą dłoń partnera).
11. Traw woreczkiem w piłkę: Leżenie przodem do piłki ułożonej na podłodze w odległości 4-5 m. na brzuchu. Ręce nad głową a w nich woreczek. Na sygnał unoszą ręce i głowę nad podłogę i rzucają w piłkę. Trafiony rzut to jeden punkt. Po rzucie idą na czworakach po woreczek i przechodzą do pozycji wyjściowej.
12. Przejście pod partnerem ułożonym na ławce: Uczestników dzielimy na dwie grupy. Pierwsza kładzie się na ławkach ustawionych od siebie 80 cm. Leżenie na plecach, łopatki i barki oparte na jednej ławce a łydki na drugiej. Na sygnał druga grupa prześlizguje się pod partnerami na brzuchu. Potem zmiana ról.
13. Sztafeta z czworakowaniem: Dzieci w siadzie skrzyżnym ustawione naprzeciwko pachołków. Ręce ułożone w skrzydełka. Na sygnał dzieci wstają i pokonują dystans na czworakach. Wygrywa osoba, która pierwsza ustawiła się do pozycji wyjściowej.
14. Podania piłki w parach: Uczestników dzielimy na pary. Pierwsza osoba ustawia się tyłem do drabinek, trzymając piłkę między nogami, ręce trzymają szczebelek dosiężny. Partner stoi naprzeciwko w odległości 1,5-2 m. Na sygnał osoba trzymająca piłkę rzuca ją do partnera. Po złapaniu partner toczy piłkę po podłodze do kolegi tak aby ten mógł złapać piłkę nogami. Itd.
15. Rzuty piłki do kosza: Uczestników dzielimy na pary. Pierwsza osoba ustawia się tyłem do drabinek, trzymając piłkę między nogami, ręce trzymają szczebelek dosiężny. Partner siedzi na piętach naprzeciwko w odległości 1,5-2 m. ramiona wysunięte tworzą koło. Na sygnał osoba trzymająca piłkę rzuca ją do partnera, tak aby ona wpadła do kosza. Pilnujemy żeby kosz był nieruchomo.
16. Sztafeta z woreczkami na głowie: Uczestników dzielimy na dwie grupy. Siadają w siadzie skrzyżnym z woreczkami na głowie w pozycji skorygowanej. Przed nimi ustawiony półmetek. Na sygnał dzieci po kolei wstają i idą na nogach z woreczkiem na głowie w jedną i drugą stronę. Po przejściu siadają w pozycji skorygowanej z woreczkiem na głowie. Następna osoba rusza, gdy poprzednia wróci.

Przybory: materacyki, piłki, laski gimnastyczne, woreczki, ławki gimnastyczne, pachołki.

Wzmacnianie mięśni brzucha.

1. Półprzysiad zwieszony przy drabinkach:
Uczestnicy stają na pierwszym szczebelku, nogi razem, złączone. Ręce na szczebelku na wysokości ramion. Na sygnał dzieci robią przysiad, głowa skierowana w kierunku drabinek.
2. Półzwis postawny ugięty tyłem do drabinki:
Uczestnicy stają tyłem do drabinek, całe ciało dociśnięte do drabinek. Rękoma chwytają szczebelek na wysokości głowy, nogi razem. Na sygnał robią przysiad aż do wyprostowania ramion. Wytrzymują w tej pozycji licząc głośno do dziesięciu.
3. Przysiad tyłem do drabinki:
Uczestnicy stają na podłodze tyłem do drabinki, nogi razem. Ręce na wysokości głowy łapią szczebelek. Na sygnał robią przysiad. Plecy dociśnięte do drabinki, nogi razem, stopy na podłodze. Liczą do dziesięciu.
4. Leżenie przodem na skrzyni:
Wszyscy uczestnicy siedzą w siadzie skrzyżnym na materacykach, przodem do skrzyni. Pierwsza osoba kładzie się na skrzyni, tak by tylko nogi i biodra do wyrostków były na skrzyni. Pozostała część ciała za skrzynią. Na sygnał dziecko unosi tułów do góry do pozycji poziomej, ręce za głową, wytrzymuje do dziesięciu.
5. Zwis tyłem na drabinkach:
Uczestnicy stają tyłem do drabinek na drugim szczebelku, ręce łapią szczebelek dosiężny. Na sygnał puszczają nogi ze szczebla i wytrzymują do dziesięciu w zwisie.
6. Leżenie na brzuchu z wyciąganiem:
Uczestników dobieramy parami. Pierwszy kładzie się na brzuchu, przodem do drabinek, w takiej odległości by mógł złapać pierwszy szczebel oburącz. Druga osoba siada na stopach za nogami partnera łapie za kostki i powoli, równomiernie ciągnie nogi w swoim kierunku. Nogi muszą być przy podłodze.
7. Leżenie przodem na skrzyni:
Wszyscy uczestnicy siedzą w siadzie skrzyżnym na materacykach, przodem do skrzyni. Pierwsza osoba kładzie się na skrzyni, tak by tylko tułów do wyrostków leżał na skrzyni, nogi poza nią złączone razem. Na sygnał następuje wyprost nóg do pozycji poziomej i wytrzymanie do 10 z głośnym liczeniem.
8. Wyciąganie się jak struna:
Leżenie przodem na brzuchu, nogi razem, złączone, ręce wyprostowane, razem, na podłodze. Na sygnał wysuwanie rąk jak najdalej przed siebie. Głowa patrzy na dół.
9. Wysuwanie laski przed siebie:
Leżenie przodem na brzuchu, nogi razem, złączone, w rękach laska gim. na podłodze. Na sygnał wysuwanie laski jak najdalej przed siebie. Głowa patrzy na dół.
10. Przekładanie woreczka za pachołkiem:
Leżenie przodem na brzuchu, ręce wyprostowane, wyciągnięte w bok, w jednej dłoni woreczek, nogi razem, wyprostowane. Na sygnał uniesienie rąk i głowy do góry i przekładanie woreczka z dłoni do dłoni za pachołkiem stojącym przed ćwiczącym.
11. Wyciąganie się jak struna na plecach:
Leżenie tyłem na plecach, nogi razem, złączone, ręce wyprostowane, razem, na podłodze. Na sygnał wysuwanie rąk jak najdalej przed siebie, a nogi w przeciwnym kierunku. Głowa leży na podłodze.
12. Pozycja niska Klappa i rozciąganie:
Klęk podparty z przodu, nogi i ręce razem. Na sygnał maksymalnie wysuwamy ręce przed siebie po podłodze, utrzymujemy kąt prosty między udami i łydkami. Głośno wypuszczamy powietrze ustami.
13. Wyciągnięcie w siadzie skrzyżnym przy drabinkach:
Siad skrzyżny przy drabinkach, ręce na kolanach. Na sygnał unosimy ręce do góry z jednoczesnym nabraniem powietrza nosem, wyciągamy ręce jak najwyżej nie odrywając ich od drabinek, z jednoczesnym wypuszczeniem powietrza ustami. Po wypuszczeniu powietrza, powrót do pozycji wyjściowej.
14. Wyciągnięcie w siadzie skrzyżnym:
Siad skrzyżny na podłodze. Ręce na kolanach. Na sygnał wyprost rąk nad głową i wyciąganie raz prawej, raz lewej ręki maksymalnie w górę z wytrzymaniem.
15. Wyciągnięcie w siadzie skrzyżnym:
Siad skrzyżny na podłodze. Ręce w skrzydełka. Na sygnał wyrzut rąk nad głową i wyciąganie rąk maksymalnie w górę z wytrzymaniem. Liczymy do dziesięciu.
16. Wyciąganie w siadzie ugiętym:
Siad ugięty, plecy wyprostowane, głowa prosto, ręce wyprostowane wyciągnięte w bok. W dłoniach woreczki. Na sygnał uniesienie bokiem rąk w górę i uderzenie woreczkami o siebie jak najwyżej.

Przybory: materacyki, skrzynia gimnastyczna, laski gimnastyczne, woreczki , pachołki.

Wzmacnianie mięśni karku i pośladków.

1. Wyciąganie w pozycji stojącej: Stanie tyłem do drabinek, nogi razem, ręce wyciągnięte w górę, całe ciało dociśnięte do ściany. Na sygnał wyciągamy ręce maksymalnie w górę nie odrywając od drabinek.
2. Elongacja kręgosłupa w siadzie skrzyżnym: Siad skrzyżny tyłem do drabinek, ręce na kolanach a w nich piłka. Na sygnał wyciągamy ręce jak najwyżej, licząc do dziesięciu.
3. Elongacja kręgosłupa w siadzie skrzyżnym z partnerem: Podział na pary. Pierwszy, siad skrzyżny na podłodze, w rękach na kolanach laska. Drugi stoi za partnerem i trzyma ręce na odpowiedniej wysokości. Na sygnał osoba siedząca unosi ręce do góry i stara się założyć laskę na dłonie osoby stojącej.
4. Elongacja kręgosłupa w siadzie skrzyżnym z partnerem: Podział na pary. Pierwszy, siad skrzyżny na podłodze, ręce na kolanach. Drugi stoi za partnerem i trzyma ręce na odpowiedniej wysokości. Na sygnał osoba siedząca unosi ręce do góry i stara się czubkami palcy sięgnąć dłoni partnera stojącego.
5. Wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu: Leżenie przodem na brzuchu, nogi i ręce razem i wyprostowane, pod brzuchem woreczki. Na sygnał równoczesne uniesienie rąk i nóg nad podłogę i wytrzymanie. Głowa uniesiona patrzy na podłogę.
6. Wzmacnianie mięśni pośladkowych: Leżenie przodem na brzuchu, nogi i ręce razem i wyprostowane, pod brzuchem woreczki. Na sygnał równoczesne uniesienie rąk i nóg nad podłogę, ręce wyciągnięte, nogi wykonują nożyce pionowe, wytrzymanie. Głowa uniesiona patrzy na podłogę.
7. Wzmacnianie mięśni pośladkowych: Leżenie przodem na brzuchu, nogi i ręce razem i wyprostowane, pod brzuchem woreczki. Na sygnał uniesienie ręki prawej i przeciwległej nogi, wyciągnięcie, liczymy do pięciu, zmiana ręki i nogi. Głowa uniesiona patrzy na podłogę.
8. Wzmacnianie mięśni karku: Leżenie przodem na brzuchu, nogi i ręce razem i wyprostowane, pod brzuchem woreczki. Na sygnał równoczesne uniesienie rąk i nóg nad podłogę, przeniesienie rąk w bok i nóg do rozkroku i wytrzymanie. Głowa uniesiona patrzy na podłogę.
9. Wzmacnianie prostownika grzbietu: Leżenie tyłem, nogi ugięte, stopy oparte na podłodze, ręce w pozycji skrzydełek. Na sygnał uniesienie bioder do góry, oparcie się na głowie, łokciach i stopach. Liczymy do dziesięciu.
10. Rozciąganie mięśni piersiowych: Pozycja niska Klappa. Siad na stopach, ręce wysunięte przed sobą na podłodze. Na sygnał przejście do leżenia przodem bez oderwania rąk od podłogi, głowa nisko przy podłodze. Powrót do pozycji wyjściowej.
11. Wzmacnianie mięśni pośladkowych: Klęk prosty, ręce uniesione do góry, wyprostowane w łokciach. Na sygnał przejście do pozycji niskiej Klappa z maksymalnym wysunięciem rąk do przodu po podłodze, a następnie utrzymując prosty tułów powrót do klęku prostego.
12. Wzmacnianie mięśni karku: Leżenie przodem, nogi razem wyprostowane w kolanach, ręce wyciągnięte przed głową a w nich piłka, głowa uniesiona nad podłogą. Na sygnał wypchnięcie piłki przed siebie i utrzymanie rąk nad podłogą, głowa patrzy na podłogę. Przejście na czworakach po piłkę. Powrót do pozycji wyjściowej.
13. Wzmacnianie mięśni karku: Leżenie przodem, nogi razem wyprostowane w kolanach, ręce ugięte w łokciach przed głową a w nich laska, głowa uniesiona nad podłogą. Na sygnał wypchnięcie piłki leżącej przed dzieckiem laską przed siebie i utrzymanie rąk nad podłogą, głowa patrzy za piłką. Przejście na czworakach po piłkę. Powrót do pozycji wyjściowej.
14. Wzmacnianie mięśni pośladkowych: Leżenie przodem, nogi wyprostowane, złączone stopy pod pierwszym szczeblem drabinki, ręce wyprostowane, wyciągnięte w przód, a w nich woreczek. Na sygnał uniesienie nóg z naciskiem stopami na szczebelek drabinki, uniesienie rąk nad podłogą, głowa patrzy na podłogę, wytrzymanie.
15. Wzmacnianie mięśni ściągających łopatki: Leżenie tyłem, ręce w pozycji skrzydełek leżą na podłodze, nogi wyprostowane złączone oparte o 2-3 szczebel drabinki. Na sygnał uniesienie bioder do linii łączącej stopy i barki. Głowa i ręce oparte na podłodze. Wytrzymanie z głośnym liczeniem.
16. Kształtowanie nawyku postawy skorygowanej: Siad klęczny w postawie skorygowanej, na głowie woreczek. Na sygnał przejście do klęku prostego z zachowaniem postawy skorygowanej. Powrót do siadu na stopach.
17. Nawyk postawy skorygowanej: Stanie w postawie skorygowanej, na głowie woreczek. Na sygnał przejście do przysiadu z dotknięciem podłogi rękoma. Powrót do pozycji wyjściowej, marsz.

PRZYBORY: piłki (tyle ile osób), laski (tyle ile osób), woreczki dla wszystkich.

Wzmacnianie mięśni stóp i kończyn dolnych.

1. Zabawa ożywiająca "wyganianie kurek z ogródka" - przerzucanie woreczków.
2. Siad na ławce, stopy równolegle oparte o podłogę. Wysokie wspięcia na palce jednoczesne i na przemian.
3. Stanie z palcami stóp na pierwszym szczeblu drabinki. Chwyt dłoni na wysokości barków. Opust pięt aż do zetknięcia z podłożem, powolny wznos pięt do max. wspięcia na palce.
4. Siad w parach, NN wyprostowane, stopy połączone szarfą na powierzchni grzbietowej obu ćwiczących. Przeciąganie stóp przez zgięcie grzbietowe.
5. Leżenie tyłem, NN ugięte oparte o ścianę. Kurczenie palców, skracanie stopy z uwypukleniem sklepienia i podciąganiem pięty- gąsienica.
6. Podpór tyłem, palce stóp na drugim szczeblu drabinki. Przesuwanie bokiem w podporze tyłem (tułów wyprostowany), łopatki ściągnięte, dłonie zwrócone w tył.
7. Leżenie tyłem. Chwyt szarfy stopami, przenoszenie szarfy za głowę i z powrotem.
8. Leżenie tyłem. RR ugięte, NN ugięte, stopy trzymają piłkę. Wyprost NN z piłką w górę z jednoczesnym uniesieniem głowy.
9. Ćwicz. j.w., ale raz lewą raz prawą ręką dotykamy unosząca piłkę.
10. Leżenie tyłem, NN wyprostowane z piłką między stopami, RR wzdłuż tułowia. Wznos NN w górę z jednoczesny wznosem głowy.
11. Siad naprzeciw siebie w parach. Jeden chwyta piłkę stopami. Rzut piłki do współćwiczącego, który chwyta ją RR.
12. W siadzie chwyt laski gim. oburącz ustawionej pionowo między stopami. Chwyt laski palcami stóp i przesuwanie w górę i w dół.
13. Zwis tyłem na drabinkach, przyciąganie kolan do tułowia z jednoczesnym obciąganiem stóp.
14. Różne sposoby chodu po "kolcach".
15. Marsz po kółkach ringo.
16. Siad płaski w kole. Pożegnanie stóp. Dotykanie częścią podeszwową stóp wszystkich ćwiczących.
17. W siadzie podpartym, klaszczemy podeszwami stóp.
18. Marsz po linii prostej: wykroczny, skrzyżny, w przód, w tył.

Przybory: woreczki gim., szarfy, piłki, laski gim., kolce, kółka ringo(komp.), materacyki.

Opracowanie: mgr Radosław Rękawiecki

Wyświetleń: 3122


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.