Katalog

Barbara Durlak-Setkowicz
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Asertywność - uniejętność kulturalnego odmawiania

- n +

Asertywność - umiejętność kulturalnego odmawiania

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

CZAS ZAJĘĆ: 45 min

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala lekcyjna

CELE LEKCJI:
POZNAWCZE:
- uczeń poznaje pojęcia: asertywność, uległość, agresja,
- uczeń poznaje korzyści płynące z zachowań asertywnych,
- uczeń poznaje samego siebie - swoje słabe i mocne strony,
- określenie emocji towarzyszących poszczególnym sytuacjom życiowym
KSZTAŁCĄCE:
- kształtowanie poczucia własnej wartości
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
- rozpoznawanie czynników chroniących i czynników ryzyka -kształtowanie umiejętności wnikliwej analizy sytuacji
- uczenie oceniania sytuacji wymagających podjęcia decyzji
- ćwiczenie w wyprowadzaniu i formułowaniu wniosków
WYCHOWAWCZE:
- przygotowanie uczniów do samodzielnego i odpowiedzialnego podejmowania ważnych decyzji
- uświadomienie własnej odpowiedzialności za podejmowane działania
- wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego
- umożliwienie rozwijania umiejętności prezentacji własnego stanowiska w dialogu z innymi

CELE OPERACYJNE:
Po lekcji uczeń:
- zna pojęcie asertywności
- odróżnia zachowania i postawy uległe i agresywne od asertywnych
- zna korzyści płynące z zachowań asertywnych
- próbuje stanowczo, zarazem łagodnie i bez lęku wyrazić swoje poglądy, uczucia

FORMY PRACY:
- praca zespołowa
- praca grupowa
- praca indywidualna

METODY PRACY:
- słowne: elementy pogadanki, dyskusja
- praktyczne: "burza mózgów", odgadywanie scenek, pantomima
- oglądowe: plansze "sztuka odmawiania"

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: papier, flamastry, plansze

TOK ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA:

- powitanie uczniów
- przedstawienie uczniom tematyki zajęć
- wdrażając uczniów w tematykę zajęć pytam co rozumieją przez pojęcie: asertywność
- próba wspólnego ustalenia definicji

ASERTYWNOŚĆ - umiejętność otwartego wyrażania myśli, uczuć,
przekonań bez obrażania i lekceważenia poglądów innych osób.
Umiejętność mówienia "NIE", stanowczo, łagodnie, bez lęku
- w widocznym miejscu umieszczam planszę "sztuka odmawiania"

CZĘŚĆ ZASADNICZA:
- dzielę klasę na grupy
- prezentuję listę różnych zachowań, zaś uczniowie w grupach próbują przyporządkować je do trzech przygotowanych wcześniej plansz z "buźkami"
a) Wejśćie brata do pokoju
Odp: "Wynoś się stąd!"
b) Prośba mamy o pomoc
Odp: "No już dobrze jeśli muszę to pójdę, ale...."
c) Kolega zaprasza do kina
Odp.: "Nie mogę wyjść ponieważ odrabiam lekcje"
d) Prośba kolegi o pożyczenie zeszytu
Odp: "Odczep się"
e) Prośba koleżanki o pożyczenie książki
Odp: "No cóż, ja będę nieprzygotowana, ale weź tę książkę"
f) Propozycja zapalenia papierosa
Odp: "Nie chcę, nie palę"
g) Propozycja wyjścia na spacer wieczorem
Odp: "Zostanę w domu, ponieważ jestem bardzo zmęczona"
- Proszę uczniów, aby spróbowali nazwać poszczególne postawy:
* AGRESYWNE - atakujące innych
* ULEGŁE - poddające się, pozbawione własnego zdania
* ASERTYWNE - stanowcze, zdecydowane, broniące własnego zdania
- Uczniowie w grupach przygotowują pantomimiczne scenki odmawiania,
Grupa namawia jednego z członków do:
1) Zapalenia papierosa
2) Wypicia piwa
3) Pójścia na wagary
Zadaniem wybranej osoby jest odmowa,
- możemy zaproponować rozmowę na temat odczuć poszczególnych osób, odmawiających i tych, którzy spotkali się z odmową
- ćwiczenie umiejętności asertywnych - zabawa w "naśladowanie" - proszę uczniów o dobranie się w pary; osoba A ma poprosić osobę B o jakąś przysługę tonem agresywnym lub spokojnym, osoba B ma odmówić tonem naśladującym ton i donośność głosu osoby A
- po ćwiczeniu proszę uczniów o odpowiedź na pytania:
* czy łatwiej było powiedzieć "nie" kiedy prośba była wyrażona głosem cichym i spokojnym, czy też wtedy, gdy prośba była wyrażona głośno i agresywnie?
* Co się dzieje, kiedy komunikując się z innymi ludźmi jesteśmy agresywni?
- ponownie dzielę klasę na grupy, każda grupa otrzymuje karteczkę z przykładem możliwego zachowania; zadaniem grupy jest ustalenie listy możliwych zachowań w danej sytuacji
a) Masz zaplanowany wieczór. Kolega namawia Cię do wyjścia na dyskotekę
b) Koleżanka chce o d Ciebie pożyczyć książkę, nie oddała Ci dwóch pożyczonych wcześniej
c) Kolega namawia Cię by wypić alkohol z barku Twojego taty pod jego nieobecność. Nie odpowiada Ci ta propozycja
d) Koledzy chcą abyście zrobili psikusa nauczycielce. Uważasz, że to nietaktowne
- prezentacja prac przez poszczególne grupy
- wspólnie ustalamy, które z przedstawionych propozycji są asertywne
- stosując technikę "burzy mózgów" ustalamy wspólnie całą klasą listę praw asertywnych

"JAKO CZŁOWIEK MAM PRAWO...."
np. - samodzielnie podejmować decyzje,
- posiadać i wyrażać własne opinie
- odpowiadać "nie" na prośby
- popełniać błędy
- zmieniać zdanie, itd

CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA:
- pytam uczniów, czy uważają, że warto być asertywnym
- pytam uczniów z jakich praw asertywnych korzystają
- zachęcam uczniów do zachowań asertywnych, przedstawiając ich pozytywne aspekty
- dziękuję za współpracę

Plansza z "buźkami"

 

Opracowanie: Barbara Durlak Setkowicz

Wyświetleń: 13375


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.