Katalog

Małgorzata Szymanowicz
Historia, Scenariusze

Scenariusz lekcji historii V kl. szkoły podstawowej

- n +

Tytuł

Temat: Niewolnictwo - życie niegodne człowieka

Scenariusz lekcji historii przeprowadzonej w piątej klasie szkoły podstawowej

Autor: Małgorzata Szymanowicz

Cele operacyjne
Uczeń potrafi opowiedzieć kim był niewolnik, jakie prace wykonywał, jak go traktowano, wyjaśnić jak można było zostać niewolnikiem, ustosunkować się do problemu niewolnictwa w świecie współczesnym
Metoda - drama
Tok lekcji
Uczniowie otrzymali wcześniej zadanie zapoznania się z materiałem o niewolnictwie w podręczniku kl.5
Wprowadzenie
W przyciemnionej klasie nauczyciel odczytuje fragment tekstu źródłowego ".....natura ludzka jest ta sama we wszystkich ludziach, stąd jasny wniosek że zgodnie z prawem naturalnym każdy winien szanować innych i traktować ich jako stworzenie równe mu z natury, to znaczy jako ludzi takich samych jak on......".[ Ludwik de Jaucourt, Równość naturalna W: Wiek XVI - XVIII w źródłach PWN 1997.]
Ćwiczenie 1
Każdy z was otrzyma rolę do zagrania. Będziecie niewolnikami i wolnymi. Spróbujcie wejść w rolę odgrywanych przez siebie postaci. Klaśnięcie w dłonie kończy pracę.
Uczniowie losują role.
A
Jesteś człowiekiem wolnym,w okolicy swojego domu znajdujesz człowieka i orientujesz się, że jest zbiegłym niewolnikiem. Chcesz się czegoś o nim dowiedzieć i zadajesz mu pytania
  • Jak się nazywasz?
  • Skąd pochodzisz, kim byłeś, zanim zostałeś niewolnikiem?
  • W jaki sposób stałeś się niewolnikiem?
  • Co robiłeś u swojego właściciela?
  • Jak traktował cię właściciel?
B
Melikles z Aten,uczeń Akademii, porwany z kąpieli przez piratów, podawał do stołu pana,

C
Gannikus z Dacji, rolnik, wzięty w niewolę przez Rzymian, gladiator,

D
Arsinoe z Grecji, nauczycielka muzyki, wdowa, wzięta w niewolę za długi, dobrze traktowana, uczy muzyki, gra podczas uczt

E
Klimenes syn niewolnicy, pracował w kamieniołomie,

F
Kalias z Grecji, syn biednych rolników, z biedy sprzedany do pracy przez ojca, aby wyżywić młodsze rodzeństwo,
Ćwiczenie
  • Improwizacja. Uczniowie siadają w kręgu.
  • Dobierzcie się w pary niewolnik - wolny. Każdy z was odegra swoją rolę przed kolegami.
Podsumowanie w kręgu
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela
  • co wydarzyło się w czasie improwizacji?
  • jakie są różnice między tym co się stało a tym co zamierzaliście pokazać?
  • jak czuliście się w roli niewolników?
  • czy obecnie można być niewolnikiem?
Ćwiczenie
Techniki manualno-plastyczne.
W parach spiszcie w jaki sposób można było zostać niewolnikiem, jakie prace wykonywali niewolnicy?

Prezentacja prac na gazetce klasowej i zapisanie wniosków w formie mapy pojęciowej.




Wyświetleń: 5022


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.