Katalog

Bernadeta Gomółka
Edukacja czytelnicza, Ankiety

Spotkanie z pisarzem, poetą Wiktorem Buglą

- n +

Spotkanie z pisarzem, poetą Wiktorem Buglą

Rozwijanie zamiłowań czytelniczych to trudne zadanie w pracy z dziećmi i młodzieżą niesłyszącą. Niewielu jest wychowanków, którzy pasjonują się czytaniem książek, jeszcze mniej tych, którzy potrafią przeczytać książkę z pełnym zrozumieniem.

Chcąc przybliżyć dziewczętom i chłopcom świat książki, poezji zorganizowałam w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu ' w ramach działalności sekcji kulturalnej spotkanie z pisarzem, poetą Wiktorem Buglą. Było to wydarzenie, które zaowocowało zainteresowaniem się młodzieży twórczością pisarza, śląskimi legendami, obrzędami, obyczajami oraz przygotowaniem wieczorku "Ziemia Raciborska w poezji". Wiktor Bugla był długoletnim dyrektorem szkoły zawodowej w naszym ośrodku, zna język migowy, dlatego stosunkowo łatwo nawiązał serdeczny i przyjacielski kontakt z chłopcami i dziewczętami. Pierwszą książkę "Gdzie mowa jest złotem" poświęcił właśnie ludziom niesłyszącym. Do nich skierował również piękny "Głuchy wiersz" który recytował na spotkaniu. Zebrana młodzież nie kryła podziwu, wzruszenia, wdzięczności dla pisarza, któremu problemy, radości, smutki ludzi niesłyszących są tak bliskie, że postanawia o nich tak pięknie pisać.

Wiktor Bugla jest miłośnikiem Ziemi Śląskiej, Radlina - swojej małej Ojczyzny, także Raciborza, w którym od lat mieszka. Pięknie opowiadał na spotkaniu o śląskich tradycjach, zwyczajach, obrzędach. Przedstawił wiersze z tomików "Chwytając krajobrazy", "Pejzaż z kominkiem", "Pod zajlbanom" a także pisana prozą "Tatulkowa jabłonka". Wszystkie utwory odzwierciedlają miłość poety do Ziemi Śląskiej, tęsknotę za tym co przeminęło.

Chłopców i dziewczęta bardzo interesowała "Tatulkowa jabłonka". Młodzież znała niektóre opowiadania, zadawała pytania, na które pisarz odpowiadał z dużym poczuciem humoru. Interesująco opowiadał również o wydarzeniach i przeżyciach wojennych, które opisał w książce. Było to bardzo ciekawe i miłe spotkanie. Po jego zakończeniu dziewczęta i chłopcy stwierdzili iż dzięki utworom pana Bugli ludzie, miasto, region, w którym spędzają młodzieńcze lata stali im się bliżsi i bardziej zrozumiali. Ze swej strony zachęcam wszystkich do organizowania podobnych spotkań, gdyż uczą młodzież tego co w życiu jest piękne i wartościowe. Są również skutecznym sposobem rozwijania zamiłowań i zainteresowań czytelniczych.

Opracowanie: Bernadeta Gomółka

Wyświetleń: 1096


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.