Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Lidia Krupa
Zajęcia zintegrowane, Sprawdziany i testy

Praca leśnika oraz korzyści, jakie czerpiemy z lasu - test sprawdzający wiadomości i umiejętności w klasie trzeciej nauczania zintegrowanego

- n +

Praca leśnika oraz korzyści, jakie czerpiemy z lasu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W MYŚLISZEWICACH

TEMAT BLOKU: W lesie
TEMAT DNIA: Prace służby leśnej

Cel ogólny: zapoznanie uczniów pracą leśnika, oraz jakie korzyści możemy czerpać z lasu.

Cele operacyjne:

Wiadomości:
Uczeń wie;
- na czym polega praca leśnika
- jakie korzyści czerpiemy lasu
Uczeń zna;
- szkodniki lasów,
- sprzymierzeńców człowieka w walce ze szkodnikami,
- obowiązki i czynności wykonywane przez leśnika,

Umiejętności:
Uczeń potrafi;
- określić cechy charakteru leśnika,
- wymienić i uporządkować wg schematu zakres czynności i obowiązków leśnika,
- opowiedzieć czego dowiedział się na wycieczce,

Postawy:
Uczeń potrafi:
- współpracować w grupie,
- aktywnie uczestniczyć w zajęciach,
- docenić znaczenie pracy leśnika,
- dostrzec piękno naszego otoczenia,
- ma poczucie odpowiedzialności za środowisko,
- pomaga przetrwać okres zimowy zwierzętom,

Metody:
- słowna - rozmowa z leśnikiem, rozmowa kierowana z uczniami,
- poglądowa - pokaz, obserwacja
- oparta na działaniu: dobieranie zdań z rozsypanki, rysowanie leśnika przy pracy, przypinanie kartoników do podanego schematu.

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna, jednolita
- praca grupowa

Środki dydaktyczne:
- przeźrocza "Praca leśnika", ilustracje szkodników lasów, kawałki uszkodzonej kory przez korniki, napisy, kartoniki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wycieczki do nadleśnictwa.

- Co zaobserwowaliśmy w lesie idąc do nadleśnictwa?

(Uczniowie obserwowali pracę, służby leśnej oraz pracę leśników w szkółkach leśnych).

- Jak nazywamy ludzi, którzy opiekują się lasem oraz jego mieszkańcami?

U: leśnik, gajowy, leśniczy i nadleśniczy.

2. Rodzaje prac wykonywanych przez leśnika.

Na czym polega praca leśnika? (wykorzystanie przeźroczy).

(Uczniowie wymieniają zakres czynności i obowiązków wykonywanych przez leśników w różnych porach roku).
Praca w 4 grupach.
Każda grupa wybiera z rozsypanki zdaniowej właściwe dla danej pory roku czynności.

ZAPIS NA TABLICY:

JESIEŃ
- zbiór nasion, żywicy;
- sadzenie młodych drzewek na wyznaczonym terenie;
- uzupełnianie wolnych miejsc nowymi sadzonkami;
- budowa paśników, karmników;

ZIMA
- dokarmianie zwierząt;
- wycinanie drzew.

WIOSNA
- sadzenie młodnika,
- siew nasion,
- opryskiwanie siewek i lasów,
- zbiór żywicy z drzew iglastych.

LATO
- pielęgnowanie młodych upraw,
- zbiór żywicy.

3. Szkodniki lasów oraz sposoby ich zwalczania.
- Jakie możemy wymienić owady - szkodniki lasów?
U: kornik, chrabąszcz majowy, strzygonia choinówka, bartczaka sosnówka, brudnica mniszka.
- Kto jest sprzymierzeńcem człowieka w walce z owadami- szkodnikami?
U: ptaki pożyteczne m. in. Dzięcioł, który zjada korniki żerujące pod korą drzew i w drewnie oraz kukułka, która żywi się włochatymi gąsienicami.

4. Przyrodnicze i gospodarcze znaczenie lasów.
- Jakie korzyści czerpiemy lasu?
(Uczniowie wymieniają przyrodnicze wartości lasu oraz podkreślają znaczenie w gospodarce człowieka).
Ćwiczenia: Nauczyciel wywiesza na tablicy napisy określające znaczenie przyrodnicze i gospodarcze lasu oraz wykorzystanie drewna. Uczniowie przypinają kartoniki do podanego schematu.
PRZYRODNICZ ZNACZENIE GOSPODARCZE ZNACZENIE
LASU.  LASU.
- oczyszcza powietrze, - dostarcza drewna, owoców
- upiększanie krajobrazu,  i grzybów,
- jest schroniskiem dla zwierząt, - mięsa, żywicy,
- magazynuje wodę, - ziół leczniczych,
- reguluje wilgotność. - zapobiega podwoziom.

WYKORZYSTANIE DREWNA
- w kopalniach,
- w budownictwie,
- materiał do budowy statków, wagonów, do produkcji mebli, do produkcji celulozy, papieru, na opał.

5. Leśnik i jego cechy osobowe.
- Jakimi cechami powinien odznaczać się leśnik?
(Uczniowie wymieniają cechy właściwe leśnikowi oraz uzasadniają swój wybór)

U: odważny, pracowity, obojętny, doświadczony, leniwy, wrażliwy, niesolidny, sumienny, dbający o las, kochający rośliny i zwierzęta.

6. Jak my możemy pomóc w pracy leśnikowi.
U: nie niszczymy przyrody
- nie płoszymy zwierząt
- dokarmiamy zwierzęta zimą.
7.Podsumowanie zajęć i ewaluacja.
8.Praca domowa.
Przygotowanie jadłospisu dla następujących zwierząt: sarna, jelenia, zająca, kuny, lisa, dzika.

Opracowanie: mgr Lidia Krupa

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 8199
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.5



Ilość głosów: 4
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014