Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Jerzy Racki
Historia, Scenariusze

Rozbicie dzielnicowe Polski - scenariusz lekcji historii w klasie I gimnazjum

- n +

Rozbicie dzielnicowe Polski

Scenariusz lekcji historii w klasie I gimnazjum.

Cele operacyjne lekcji:
a) uczeń zna:
- pojęcia: statut, senior, testament, dzielnica senioralna
- daty: 1138r., 1227r.
- postacie: Bolesław Krzywousty, Kazimierz Sprawiedliwy, Władysław Wygnaniec, Bolesław Kędzierzawy, Mieszko Stary, Henryk Sandomierski.
b) uczeń rozumie:
- związki przyczynowo- skutkowe między rozbiciem dzielnicowym a sytuacją polityczną państwa,
- zasadę senioratu.
c) uczeń potrafi:
- omówić przyczyny i skutki rozbicia dzielnicowego,
- wskazać na mapie podział ziem wynikający ze statutu Krzywoustego,

Metody nauczania:
- elementy wykładu, praca z mapą, metaplan, dyskusja.

Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna "Polska w okresie rozbicia dzielnicowego",
- plansza "Drzewo genealogiczne Piastów,"
- arkusz papieru ze schematem metaplanu,
- podręcznik

Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie


1. Czynności organizacyjno- porządkowe: sprawdzenie listy obecności, zapisanie na tablicy tematu lekcji.
2. Rekapitulacja wtórna: nauczyciel prosi o przypomnienie pewnych elementów z czasów panowania dynastii Piastowskiej w X- XI wieku w oparciu o odpowiedzi na następujące pytania:
- Na jakich zasadach odbywała się sukcesja w państwie polskim?
- Czy miała już miejsce sytuacja podziału państwa pomiędzy członków dynastii?
- Do czego w konsekwencji doprowadziły w/w wydarzenia?

II. Rozwinięcie

1. Nauczyciel podczas rozmowy ustala z uczniami, dlaczego istniała konieczność ustanowienia jasnych kryteriów następstwa tronu i jakie były zagrożenia braku takich zasad. Uczniowie prezentują swoje propozycje ustnie.
2. Prowadzący poleca na podstawie fragmentu tekstu z podręcznika uzyskać informacje nt. rozwiązania wybranego przez Bolesława Krzywoustego. Uczniowie przy wykorzystaniu planszy tablicy genealogicznej Piastów, ustalają kolejność synów władcy oraz wskazują na mapie kolejne dzielnice nadane im na mocy statutu.
3. Nauczyciel przedstawia stan państwa po wejściu w życie testamentu Bolesława Krzywoustego, po czym dzieli klasę na cztery zespoły. Każdy zespół otrzymuje kilka kartek samoprzylepnych, które po zapisaniu na nich odpowiedzi na pytania metaplanu będą zawieszone na arkuszu papieru z jego schematem.
4. Każda grupa przykleja kartki we właściwych polach metaplanu.
5. Liderzy grup odczytują głośno wypowiedzi uczniów zamieszczone na kartkach.

PROBLEM
Jakie zmiany zaszły w państwie polskim po wprowadzeniu
Statutu Bolesława Krzywoustego?
 
Jak było?  Jak być powinno?
- walki o władzę między książętami
- niespójna polityka władców dzielnicowych
- nagminne łamanie zasady senioratu
- zrzucenie zależności wobec Piastów przez Pomorze Zachodnie i Gdańskie
- podział miał zapobiec bratobójczym  walkom
- władza zwierzchnia w rękach seniora
- zgoda i współpraca pomiędzy poto mkami Krzywoustego

Dlaczego nie było tak, jak być powinno?

- niemal każdy z seniorów próbował podporządkować sobie książęta dzielnicowe
- uczestnictwo państw ościennych w walkach Piastów o władzę
- faktyczna zależność Pomorza i Śląska od sąsiadów

Wnioski

Nadzieje Krzywoustego na zażegnanie sporów między jego synami o sukcesję po ojcu
okazały się płonne. Państwo polskie na skutek rozbicia dzielnicowego uległo znacznemu
osłabieniu. Na wiele lat rozgorzały wojny i niepokoje różniące książąt dzielnicowych.
Polska oprócz utraty znaczenia na arenie międzynarodowej, doznała także strat terytorialnych.

III. Podsumowanie

1. Wspólna dyskusja pod kierunkiem nauczyciela, podczas której uczniowie wyciągają wnioski ze swoich spostrzeżeń i starają się ocenić, czy testament Bolesława Krzywoustego spełnił pokładane w nim przez władcę nadzieje.
2. Zadanie pisemnej pracy domowej: Dlaczego zasada senioratu upadła?

Opracowanie: Jerzy Racki

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6482
 
   Komentarze
  • kezi, 2004-04-25

    jak chcesz mapke to wejdz na tą stronke
    http://www.meridian.com.pl/szkola/matryce/rozbicie%20dzielnicowe1.PDF



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 3.67



    Ilość głosów: 6
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014