Katalog

Maria Wilczęga
Język polski, Scenariusze

Ocena postaci występujących w baśni J.Ch. Andersena "Dziecię elfów". Scenariusz lekcji dla klasy II

- n +

Konspekt do zajęć zintegrowanych w klasie ii  postacie z baśni

TEMAT:
Ocena postaci występujących w baśni J.Ch. Andersena "Dziecię elfów".
Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100
Mieszkańcy pól - ropucha, kret, motyl - warunki życia. Przedstawienie barwną plamą postaci z baśni Andersena z uwzględnieniem symetrii jednoosiowej.

CELE:


poznawczy: zapoznanie dzieci z cechami i warunkami życia niektórych zwierząt ( ropucha, kret, motyl, rozwijanie słownictwa uczniów poprzez wprowadzenie i wyjaśnienie nowych słów,

kształcący:
- kształtowanie umiejętności rozróżniania cech pozytywnych i negatywnych, postaci kontrastowych,
- kształtowanie u dzieci opiekuńczego stosunku do przyrody i wrażliwości na cudzą niedolę,
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się w uporządkowanej i rozwiniętej formie,
- kształtowanie umiejętności zamykania myśli w granicach zdania,
- kształtowanie umiejętności rozróżniania w budowie poszczególnych organizmów symetrii jedno i wieloosiowej,
- kształtowanie rozumienia i umiejętności stosowania w praktyce podstawowych działań arytmetycznych,

wychowawczy:
- ukazanie i zrozumienie sensu moralnego baśni - dobro zwycięża zło,
- budzenie pozytywnych uczuć do Odrobinki i jaskółki oraz krytycznego stosunku do zachowania żaby i kreta,
- wyrabianie przekonania o konieczności przeciwstawienia się złu oraz chęci niesienia pomocy innym,
- wdrażanie uczniów do rzetelnej i sumiennej pracy własnej i współdziałania w zespole,

METODA: słowna, problemowa, pokaz

FORMA ORGANIZACYJNA

ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH:
indywidualna, zbiorowa, praca w grupach jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje, okazy, rozsypani

TOK ZAJĘĆ:


1. Rachunek pamięciowy:
Jan Chrys tian An der sen Dzie cię el fów
O ce na pos ta ci

- dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 - porównywanie różnicowe
- nagrodzenie dzieci "medalem liczbowo-sylabowym" za prawidłowo wykonane działania.
2. Ułożenie dzieci od największej do najmniejszej liczby i odczytanie hasła oraz tematu zajęć:
Jan Chrystian Andersen - "Dziecię elfów" - ocena postaci.
- eksponowanie na tablicy magnetycznej ilustracji i tytułu baśni.

3. Krótkie przypomnienie informacji o autorze
- Gdzie się urodził?
- Kim był jego ojciec?
- Kto zajmował się wychowaniem chłopca?
- Jakie kraje zwiedził?
- Dla kogo pisał utwory?
- Jakie inne utwory pisał?
- Dlaczego pisał przede wszystkim dla dzieci?

4. Wyodrębnienie postaci występujących w baśni:
Odrobinka, kret, ropucha, jaskółka, motyl, chrząszcz, / przypięcie sylwet /.

5. Opowiadanie przygód Odrobinki w kielichu kwiatu.
- Pojawienie się odrobinki w kielichu kwiatu.
- Porwanie przez ropuchę.
- Spotkanie z motylem.
- Odrobinka wśród chrabąszczy.
- Rozpacz dziewczynki z powodu zimna i głodu.
- Pobyt u polnej myszy, oświadczyny kreta.
- Pomoc jaskółki i odlot do ciepłych krajów.
- Małżeństwo z królem elfów.

6. Przydzielenie zadań do grupy:

GRUPA I - Ocena postaci poprzez dobieranie odpowiednich cech oraz uzupełnianie tekstu - karta pracy nr 1

Polecenia:
- wyłóż z koperty rozsypankę
- przyjrzyj się ilustracją
- do każdej postaci dobierz odpowiednie wyrazy i wyrażenia, wklej po sprawdzeniu nauczyciela
- uzupełnij zdania na odwrocie karty pracy i odczytaj je.

GRUPA II - zadanie matematyczne - dodawanie i odejmowanie z zakresie do 100 - karta pracy nr 2

Polecenia:
- oblicz działania
- uporządkuj liczby od najmniejszej do największej i wpisz w okienka pod ilustracją,
- pod okienkami napisz odpowiednie sylaby i odczytaj hasła uzupełniając brakujące wyrazy.

GRUPA III - Przedstawienie postaci motyla z uwzględnieniem symetrii jednoosiowej - plastelina

Polecenia:
- przedstaw postać motyla za pomocą barwnej plamy używając w tym celu plasteliny
- uwzględnij symetrię jednoosiową.

GRUPA IV - wzbogacenie informacji o warunkach życia ropuchy, kreta, motyla.

Polecenia:
- przeglądnij zgromadzone ilustracje
- wybierz jedno zwierzątko
- odszukaj informacje na jego temat i przeczytaj
- postaraj się je zapamiętać;

ROPUCHA - płaz bezogonowy, lądowy. Długość ciała do 25 cm. Charakteryzuje się krępą budową ciała, chropowatą skórą. Skacze rzadko. Występuje w ciepłej i umiarkowanej strefie wszystkich kontynentów. W Polsce występuje w trzech gatunkach będących pod ochroną.

KRET - ssak owadożerny, ma około 17 cm długości. Futerko ma aksamitne, czarne. Przednie łapkowate kończyny przystosowane są do grzebania. Prowadzi podziemny tryb życia. Jest pospolity w Europie i środkowej Azji.

MOTYLE - to owady. Jest ich około 150 tysięcy gatunków. Mają ciało wydłużone, dwie pary błoniastych skrzydeł pokrytych barwnymi łuskami, głowę opatrzoną czułkami oraz narządami gębowo ssącymi. Żywią się nektarem kwiatów za pomocą ssawki, biorąc przy tym udział w zapylaniu kwiatów. Larwy motyli zwane są gąsienicami. Motyle przeważnie są szkodnikami. Zasiedlają lądy całego świata. Są motyle dzienne i nocne.

MYSZ POLNA - niewielki gryzoń o smukłym ciele barwy szarej lub brunatnej. Jest wszystkożernym szkodnikiem. Może przenosić choroby zakaźne.

JASKÓŁKI - ptaki doskonale latające. Jest ich około 75 gatunków. Są owadożerne. Budują gniazda z błota i śliny. Są chronione.

7. Losowanie grup.

8. Praca w grupach.

9. Podsumowanie i ocena zadań.

Opracowanie: mgr Maria Wilczęga

Wyświetleń: 6534


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.