Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Agnieszka Pawlaczyk
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Jak zmieniał się wizerunek Polaka w ciągu ostatnich lat oraz nietolerancja wobec innych narodowości

- n +

Jak zmieniał się wizerunek polaka w ciągu ostatnich lat oraz nietolerancja wobec innych narodowości

SCENARIUSZ LEKCJI.

CELE:

- pomoc uczniom w uzmysłowieniu sobie konsekwencji wynikających z uprzedzeń i braku tolerancji,
- uświadomienie uczniom współodpowiedzialności za opinię o Polakach,
- ukazanie pozytywnych i negatywnych cech Polaków,
- rozwijanie krytycyzmu i poczucia własnej wartości.

MATERIAŁY POMOCNICZE:

- słownik języka polskiego,
- fragment Karty Narodów Zjednoczonych,
- papier, długopisy, kolorowe kartki samoprzylepne, klej,
- schemat metaplanu,
- materiały o tolerancji zebrane przez uczniów.

PRZEBIEG LEKCJI:

1 Dyskusja związana z rozumieniem przez uczniów słowa "tolerancja".
2 Konfrontacja wiedzy i odczuć uczniów z definicją tolerancji zaczerpniętą ze "Słownika języka polskiego".
3 Zwrócenie uwagi na obecność terminu tolerancja w prawie międzynarodowym np. w Karcie Narodów Zjednoczonych, oraz dyskusja o tym dlaczego w prawie międzynarodowym przywiązuje się dużą wagę do kwestii związanych z tolerancją w wymiarze prawnym i etycznym.
4 Podział klasy na 5-osobowe grupy. Każda grupa dostaje kartkę z zapisanym początkiem zdania "Polak jest..." do którego uczniowie dopisują dalszy ciąg.
5 Do narysowanej na tablicy tabeli "Wady i zalety Polaków" grupy uczniów wpisują cechy Polaków a następnie wyrażają swoje opinie o tym jak rozumieją pojęcia: Polak, "Polaczek".
6 Uczniowie podają przykłady podobnych par w stosunku do innych narodów np. Żyd-Żydek, Francuz- żabojad. Pogadanka dlaczego ludzie używają takich pogardliwych określeń?
7 Na podstawie materiałów pomocniczych (przytaczanie fragmentów tekstów) oraz własnej opinii uczniowie odpowiadają na pytanie: JAK ZMIENIAŁ SIĘ WIZERUNEK POLAKA W CIĄGU OSTATNICH LAT? (analiza problemu metodą metaplanu).
8 Liderzy grup prezentują prace swoich zespołów i przedstawiają wnioski.
9 Przygotowanie plakatów o tolerancji z wykorzystaniem przyniesionych przez uczniów materiałów.

Opracowanie: Agnieszka Pawlaczyk

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1734
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014