Katalog
Łucja Krzak Język polski, KonspektyKonspekt lekcji języka polskiego (2 godz.) w klasie VI z wykorzystaniem kompetencji kluczowych.
Łucja Krzak
Konspekt lekcji języka polskiego ( 2 godz.) w klasie VI z wykorzystaniem kompetencji kluczowych ( wg programu KREATOR)
TEMAT: Poznajemy bliżej Anię z Zielonego Wzgórza – bohaterkę powieści Lucy Maud Montgomery
Cele lekcji:
zenie wyrazów nazywających cechy osobowości człowieka i wyrażających ich ocenę
wprowadzenie pojęć “charakterystyka pośrednia i bezpośrednia”
kształcenie umiejętności konstruowania charakterystyki postaci
kształcenie umiejętności kluczowych
bogacenie słownictwa uczniów
kształcenie umiejętności analizy zgromadzonego materiału słownikowego
kształcenie sprawności językowej uczniów
kształcenie umiejętności określania motywów działania bohaterów
zwrócenie uwagi na pozytywne cechy postaci
Formy: praca w grupach, zbiorowa
Metody: heurezy, ćwiczeń praktycznych, gier dramatycznych
Pomoce: egzemplarze powieści, słownik języka polskiego, karty pracy, układanka rysunkowa, obrazki z postaciami bohaterów w różnych sytuacjach, kartki zadaniami i cytatami jako załączniki do pracy grup
TOK LEKCJI |
WYKORZYSTANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH |
1. Po uświadomieniu uczniom celów lekcji następuje powtórzenie
wiadomości o charakterystyce postaci. Na polecenie nauczyciela
uczniowie wymieniają elementy charakterystyki postaci itd.
Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy, uczniowie w
zeszytach.
2. Uczniowie mogą siedzieć w kółku zwróceni twarzami do siebie.
Na prośbę nauczyciela każdy z uczniów ma podać słowo, zwrot
Lub wyrażenie dotyczące Ani Shirley, w pewien sposób ją
c harakteryzujące (np. “sierota”, “marzycielka”, “Ania znikąd”
itd. ) Ma to służyć wstępnemu przedstawieniu bohaterki.
Określania nie powinny się powtarzać.
3. Praca przebiega w grupach 5-6 osobowych.
Ka żda grupa otrzymuje kopertę z układanką rysunkową i
wytycznymi dla grupy (załącznik 1 –należy pociąć jak puzzle).
Zawiera ona różne elementy portretu pamięciowego
(zewnętrznego ) Ani i innych osób. Korzystając z zebranych w
domu cytatów (uczniowie mieli w domu zaznaczyć w tekście
fragmenty dotyczące wyglądu zewnętrznego Ani oraz te, które
ilustrują jej zachowanie) grupa ustala portret pamięciowy Ani i
i przykleja elementy na kartonie. Ponadto ma zredagować krótki
tekst lub nag łówek, który ma pomóc odszukać “zagubioną w
krainie marzeń ”. Po wykonaniu zadania grupa referuje wyniki
swojej pracy.
4. Nauczyciel odczytuje dwa cytaty z powieści. Uczniowie
zastanawiają się, który charakteryzuje Anię wprost, a który
pośrednio:
“Jakież to chude i nędzne stworzenie”.
“ Ty wstrętny chłopcze! Jak śmiałeś ! A potem...trzask! Ania cisnęła swą tabliczką w głowę Gilberta”.
Nauczyciel prosi o wyjaśnienie różnic w sposobach charakteryzowania postaci.
5. Ćwiczenia z wykorzystaniem elementów dramy. Grupy
otrzymują kartki z zapisem określonej sytuacji z życia Ani.
Przygotowują scenki dramatyczne – wyznaczają role, decydują
O wyborze cechy postaci. Insc enizacje pomagają
scharakteryzowa ć bohaterkę w działaniu. Pozostali uczniowie
odgadują , jaka cecha ujawniła się w danej sytuacji.
Kartki zawierają teksty np.
Ania ratuje życie Minnie.
Ania w drodze na Zielone Wzgórze
Ania ma scysję z Gilbertem
Ania otrzymuje prezent gwiazdkowy od Mateusza
6. Trzech ucz niów odnajduje w słowniku pojęcia: charakter, usposobienie, umysłowość. Odczytują ich znaczenia. Nauczyciel
wyjaśnia wątpliwości, różnice .
Następnie grupy otrzymują zestawy cytatów (załącznik 2). Uczniowie mają zadanie nazwać cechy charakteru, umysłowości,
usposobienia. Jeśli zrobią to szybko, mogą wykorzystać także własne cytaty z książki dla zobrazowania cech bohaterki. Nauczyciel podkreśla wartość pozytywnych cech w podsumowaniu.
7. Grupy otrzymują zestaw obrazków przedstawiających bohaterów powieści ( w tym oczywiście Anię) w różnych sytuacjach. Zadanie polega na ułożeniu ich w określonej kolejności, nadaniu tytułu, stworzeniu historyjki. Grupy prezentują wyniki swojej pracy.
Nauczyciel podsumowuje całość lekcji i wyjaśnia pracę domową.
Praca domowa (załącznik nr 4) Uzupełnić kartę pracy domowej
I wkleić ją do zeszytu.
|
Komunikowanie się w różnych sytuacjach
Efektywne współdziałanie w zespole
Planowanie organizowania i oceniania własnego uczenia się
Efektywne współdziałanie w zespole
Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób
Planowanie, organizowanie własnego uczenia się
Skuteczne komunikowanie się
Efektywne współdziałanie w zespole
Skuteczne komunikowanie się
Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób
Skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach
Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób |
Załącznik 1
Zadanie dla grupy
Otrzymacie rozsypankę obrazkową. Ułóżcie z podanych elementów portret pamięciowy Ani. Wykorzystajcie fragmenty powieści zawierające opis wyglądu zewnętrznego dziewczynki. Wybrane elementy przyklejcie na kartonie.
UWAGA! TO NIE WSZYSTKO.
Zredagujcie nagłówek do plakatu i krótki (ale ciekawy, może zabawny) tekst, który pomoże odnależć “zagubioną w krainie marzeń”.
Dobrej zabawy!
Załącznik 2
Polecenia wspó lne dla wszystkich grup. Podane cytaty umieśćcie w 3 grupach:
charakter |
usposobienie |
umysłowość |
|
|
|
Zapiszcie w tabelce cechy, które zostały zobrazowane za pomocą cytatów. Podkreślcie pozytywne cechy. Zaprezent ujcie wyniki waszej pracy.
Zestaw dla grupy I (np.)
“ I kazanie było strasznie długie. Rozumiem, że powinno odpowiadać tekstowi, ale nie było wcale a wcale zajmujące. Najgorsze jest to, że pastor nie ma, oczywiście ani żdżbła wyobrażni.”
“...Kiedy mi Maryla powierzyła gospodarstwo, postanowiłam niezłomnie nic sobie nie wyobrażać. (...) Zachowywałam się też odpowiednio do aż do czasu, gdy wstawiłam pieróg do pieca. Lecz wtedy ogarnęła mnie nieprzezwyciężona ochota wyobrażenia sobie, że jestem zaczarowaną księżniczką uwięzioną w wysokiej, odosobnionej wieży. (...) W ten sposób zapomniałam o pierogu.
“...pragnęłabym mieć sama migrenę zamiast Maryli ”.
Itp.
Zestaw dla grupy II
“O to lista przyjętych została ogłoszona! (...) –Ania, zdałaś.(...) Zdałaś najlepiej!...”
“Nienawidzę pani!...Nienawidzę pani! – wołała tupiąc mocniej za każdym razem. Jakim prawem śmie mnie pani nazywać chudą i brzydką ? Jakim prawem pani mówi, że jestem piegowata i ruda? Pani jest ordynarną, żle wychowaną kobietą bez serca.”
“ Wolałabym nie zdać wcale, jeśli nie moę znajdować się wśród pi erwszych...”
itp.
Zestaw dla grupy III
“ Ta mała czerwonowłosa dziewczynka (...) to dzielny człowiek. Zapewniam was, że ona ocaliła życie waszej małej”.
“ Czy to nie przyjemnie wiedzieć, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? ”
“ Całą duszą oddała się nauce”
itd.
Zestaw dla grupy IV
“ Pomagałam piastować dzieci, a było ich czworo (...) Niech mi pani wierzy, że była to praca nie lada”
“Niech ż yje panna Shirley, stypendystka Avery”ego”
“ Teraz wy obrażę sobie, że jestem wietrzykiem, co wieje tam daleko pomiędzy koronami drzew.”
Itd.
Załącznik 3
Zadania dla grupy
Podane obrazki ułóżcie w określonej kolejności. Wymyślcie do nich historyjkę, nadajcie jej tytuł.
|