Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki













Elżbieta Zapalska
Język polski, Konspekty

"Dzieje Tristana i Izoldy" - opowieść o miłości i śmierci. Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I

- n +

"Dzieje Tristana i Izoldy" - opowieść o miłości i śmierci

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie I

Cele lekcji:
- główny: zapoznanie z tekstem średniowiecznym i historią miłości tytułowych bohaterów;
- operacyjne:
* uczeń zna średniowieczną koncepcję miłości;
* uczeń czyta tekst ze zrozumieniem i interpretuje go na poziomie znaczeń metaforycznych;
* uczeń potrafi określić niebezpieczeństwa wynikające z ulegania namiętności
* uczeń rozumie istotę konfliktu pomiędzy namiętnością a obowiązkiem.

Metoda: polimetoda z elementami metody problemowej.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Pomoce dydaktyczne: fragmenty "Dziejów Tristana i Izoldy", podręcznik, fiszki z dyspozycjami dla grup.

PRZEBIEG LEKCJI

I WPROWADZENIE
1. Przypomnienie pojęć chansons de geste, epika rycerska.
2. Informacja o okolicznościach powstania utworu.
3. Przedstawienie treści poematu - dziejów miłości Tristana i Izoldy.
Tristan, siostrzeniec króla Kornwalii Marka, miał sprowadzić dla niego narzeczoną - Izoldę Jasnowłosą. W drodze do Kornwalii Tristan i Izolda wypili napój miłosny przygotowany dla młodej pary. On to spowodował ich wzajemną miłość. Tristan, zmuszony do ucieczki przed zemsta króla, poślubił Izoldę o Białych Dłoniach. Ale zraniony zatrutą strzałą przyzywa na pomoc ukochaną Izoldę Jasnowłosą, tylko ona mogła mu znów pomóc w powrocie do zdrowia. Królowa spieszy na pomoc, ale nie zastaje żywego kochanka. Z żalu umiera przy jego ciele.

II OPRACOWANIE TEMATU
1. Narodziny uczucia bohaterów jako kluczowy moment romansu:
a) kto przyrządził napój miłosny i jakie umiejętności pozwoliły tego dokonać owej osobie?
b) Dla kogo przeznaczony był napój, a kto go wypił?
c) Co symbolizował napój?
d) Czy Tristan i Izolda łatwo się poddali działaniu napoju (co ich powstrzymywało)?
e) Jakie były konsekwencje wypicia napoju przez bohaterów?
f) Na czym polegał tragizm miłości Tristana i Izoldy?
2. Analiza fragmentu pt. "Śmierć":
a) co oznacza głóg wyrastający z grobu Tristana i wrastający w mogiłę Izoldy?
b) Kto i dla kogo opowiada historię tragicznego romansu?

III REKAPITULACJA:
1. Średniowieczna koncepcja miłości:
- "miłość zakazana";
- uczucie rodzące konflikt między honorem a porywami serca;
- rozdarcie między namiętnością a świadomością zdrady;
- Tristan i Izolda - symbol kochanków uosabiających szczęście i cierpienie miłości;
2. "Dzieje Tristana i Izoldy" jako przykład epiki rycerskiej i miłosnej.

IV PRACA DOMOWA
1. Zaproponuj inne zakończenie historii bohaterów (opowiadanie).
2. Wypowiedz się na temat: miłość to wolny wybór czy fatum? - w oparciu o koncepcję miłości zawartą w utworze i własne poglądy na temat tego uczucia.

Opracowanie: Elżbieta Zapalska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 19191
 
   Komentarze
  • mario, 2004-12-14

    miłość to wolny wybór czy fatum?

  • panika, 2004-12-19

    "fiszki z dyspozycjami dla grup" tu nie ma wzmianki o podziale na
    grupy. Niedopatrzenie, czy błąd?



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 3.15



    Ilość głosów: 39
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
    Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2012