Katalog

Elżbieta Panek
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć w nauczaniu zintegrowanym w klasie II

- n +

Scenariusz zajęć w nauczaniu zintegrowanym w klasie II - wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat przyjaźni, humoru i fantazji na podstawie wybranych wierszy Jana Brzechwy i doświadczeń dzieci. Wyodrębnianie zdarzeń. Zbiorowe redagowanie listu. Zabawy mimiczno - ruchowe

Cele dydaktyczno - wychowawcze:
- Zapoznanie z twórczością Jana Brzechwy.
- Kształtowanie umiejętności wypowiada własnego sądu o zdarzeniach w formie wielozdaniowej wypowiedzi.
- Kształtowanie myślenia przyczynowo - skutkowego.
- Uwrażliwienie uczniów na konieczność unikania złych dowcipów.
- Kształtowanie umiejętności głośnego czytania wiersza z naturalną intonacją.
- Rozwijanie umiejętności wyodrębniania zdarzeń w tekście.
- Doskonalenie umiejętności ilustrowania utworów poetyckich ruchem, mimiką, rysunkiem.
- Wzbogacenie czynnego słownictwa uczniów nazwami zwierząt.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- Potrafi wykazać się podstawowymi wiadomościami dotyczącymi twórczości Jana Brzechwy.
- Wypowiada własny sąd o zdarzeniach w formie wielozdaniowej wypowiedzi.
- Potrafi rozróżnić dobry dowcip od złego.
- Czyta utwór poetycki z naturalną intonacją.
- Wyodrębnia zdarzenia w tekście.
- Ilustruje utwór poetycki ruchem, mimiką, rysunkiem.

Metody:
- słowne - rozmowa, praca z tekstem
- oglądowe - obserwacja
- ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:
- indywidualna jednolita
- indywidualna zróżnicowana
- zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne:
- egzemplarze lektury
- portret Jana Brzechwy
- wystawka książek napisanych przez pisarza
- rozsypanka sylabowa
- karta pracy ucznia
- nagrania piosenek

Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie do tematu lekcji.
- Ułożenie z rozsypanki sylabowej hasła "Dowcipny przyjaciel".
przy   Dow   ciel.
 
cip   ny   ja
- Swobodne wypowiedzi uczniów na temat własnych przyjaciół.
- Precyzowanie słowa "dowcip" , wyjaśnienie, kogo nazywamy człowiekiem dowcipnym.

2. Informacja o autorze książki i jego utworach:
- Opowiadanie nauczyciela o pisarzu, pokazanie jego portretu.
- Prezentowanie książek Jana Brzechwy, zgromadzenie na wystawce klasowej.
- Odczytanie tytułów książek.

3. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza "Prot i Filip".

4. Wypowiedzi uczniów na temat wiersza ukierunkowane pytaniami:
- Co możecie powiedzieć o dowcipach Prota?
- Dlaczego Filip miał dość przyjaźni z Protem?

5. Analiza wiersza "Koziołeczek" po wcześniejszym przeczytaniu przez nauczyciela. W trakcie czytania nauczyciela uczniowie mają zamknięte oczy i próbują wyobrazić sobie sytuacje przedstawione w wierszu.

6. Wyodrębnianie zdarzeń w tekście i zapisanie ich na tablicy,
np.: Koziołeczek wędruje do miasteczka.
Koźlątko ucieka przed stonogą.
Srogi ojciec karze koziołeczka.
Koziołek ucieka przed chusteczką.

7. Wypowiedzi uczniów na temat przyczyn ukarania koziołeczka (wyjaśnienie znaczenia słów "tchórz", analiza ortograficzna tego wyrazu).

8. Zabawa mimiczno-ruchowa - ilustrowanie wyodrębnionych zdarzeń. Zgłaszający się uczeń wybiera jedno ze zdarzeń zapisanych na tablicy i przedstawia je ruchem, mimiką, gestem a pozostali uczniowie odgadują, które zdarzenia uczeń prezentuje.

9. Zaśpiewanie (nauczanej wcześniej) piosenki, będącej muzyczna adaptacją wiersza J. Brzechwy "Na wyspach Bergamutach" lub odtworzenie jej z taśmy magnetofonowej.

10. Wyodrębnienie nazw zwierząt występujących w piosence, zapisanie ich na tablicy i w zeszycie (kot, osioł, kura, wieloryb, łosoś, szczur, słoń,)

11. Indywidualne czytanie przez uczniów krótkich wierszy J. Brzechwy ze zwróceniem uwagi na zawarty w nich humor.

12. Karta pracy.

13. Wykonanie ilustracji do dowolnie wybranego zdarzenia z poznanych utworów.

14. Podsumowanie i ocena dnia.

Opracowanie: Elżbieta Panek

Wyświetleń: 6026


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.