AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE

NEWS


2014-06-24
Wakacyjne warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dla grup zorganizowanych

Przez cały lipiec Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza grupy zorganizowane do udziału w tematycznych warsztatach wakacyjnych. Zajęcia uczą samodzielnego wyciągania wniosków w oparciu o doświadczenia i obserwacje. Stymulują uczestników do pracy w grupie. Rozwijają ciekawość i inspirują do poznawania różnorodnych dziedzin wiedzy.

 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, pl. Wolnica 1

Koszt udziału: 7 zł (od uczestnika)

Rezerwacja i dodatkowe informacje:  tel. (12) 430 60 23 / edukacja@etnomuzeum.eu

 

Tematyka warsztatów:


Gdzie mieszkają Krakowiak i Krakowianka?

Jak specyfika regionu i jego historia wpływają na ludzi, którzy żyli tu przed nami? Jakie wydarzenia wyznaczały dawny rytm życia? Jak funkcjonował dawny dom i jego mieszkańcy? Jakimi wzorami i kolorami posługiwano się przy ozdabianiu domu? Warsztaty zakładają wizytę w izbie krakowskiej połączoną z lokalnymi opowieściami, przymierzaniem regionalnych strojów i pracą z rekwizytami. Uczestnicy odkryją sekrety zalipiańskiej skrzyni i wykonają alternatywną kronikę klasową.


Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte – zrób to sam!

Czy dźwięki rożnych instrumentów mogą nam coś powiedzieć o ludziach i miejscach, z których pochodzą? Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka w różnych zakątkach świata, jak nadaje rytm jego codzienności i świętom? Czy instrumenty mogą leczyć, zaklinać zwierzęta, wyrażać emocje? Podczas warsztatów wsłuchamy się w rytmy ziemi, przyrody a także naszej codzienności. Poznamy bogactwo form i ornamentów zdobiących instrumenty z całego świata.

 

Podszewka Kazimierza. Gra miejska

Motywem przewodnim gry jest przedwojenna oraz powojenna historia krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Idąc śladem dawnych mieszkańców uczestnicy warsztatów poznają ważne postacie związane z historią dzielnicy oraz na nowo odkrywają dobrze znane miejsca, jak plac Nowy czy ulica Szeroka. Rozwiązując kolejne zagadki, równocześnie zbierają informacje o współczesnym życiu dzielnicy. Praca z kartą zadań, szkicownikiem oraz aparatem fotograficznym pozwala poznać w praktyce metody pracy historyków oraz etnografów.


Co masz dziś na sobie?

Koszula czy bluza od dresu? Kierpce czy trampki? Ubrania to potrzeba, obyczaj czy moda? Uczestnicy warsztatów zapoznają się z dawnymi i dzisiejszymi technikami wyrobu materiałów. Strojami pradziadków i współczesnymi kolekcjami inspirowanymi dawnymi wzorami. Praktyczne, ładne, znaczące – porozmawiamy o funkcjach stroju dawniej i dzisiaj. Sprawdzimy też, w jaki sposób niegdysiejsze fasony przejawiają się we współczesnej modzie ulicy.


Mat. prasowe