Scenariusz lekcji

Foliogram 4

Budownictwo z technologią - właściwości fizyczne gruntów budowlanych

Temat: Właściwości fizyczne gruntów

Wilgotność gruntu jest to ilość wody, jaką zawiera ten grunt w danej chwili. Określa się ją w % jako stosunek wody zawartej w gruncie do masy gruntu suchego. Właściwość ta ma bardzo istotny wpływ na eksploatację części podziemnych budynku.

Kapilarność gruntu jest to zjawisko włoskowatego podciągania wody przez kapilary podczas zetknięcia się gruntu z wodą. Należy brać pod uwagę tę właściwość projektując izolację części podziemnej budynku.

Współczynnik filtracji (wodoprzepuszczalność) określa zdolność gruntu do przepuszczania wody siecią kanalików utworzonych z porów. Właściwość ta jest bardzo istotna przyposadawianiu budynków i wykonywaniu wielu prac ziemnych.

Stopień zagęszczenia gruntu jest cechą gruntów niespoistych; rozróżniamy grunty lużne, średnio zagęszczone, zagęszczone i bardzo zagęszczone. Wyznaczany jest laboratoryjnie.

Stopień plastyczności gruntu jest cechą gruntów spoistych; rozróżniamy grunty zwarte (zwarte, półzwarte), plastyczne (twardoplastyczne, plastyczne i miękkoplastyczne) oraz płynne. Wyznaczany jest laboratoryjnie.

Opracowanie: Ewa Hartman