Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Reklama
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Komórka podstawowš jednostkš budowy organizmu. Nauka mikroskopowania - scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem doœwiadczeń i hodowli szkolnych

(Zajęcia przewidziano na dwie godziny lekcyjne)

Cel ogólny: wykazanie komórkowej budowy organizmu.

Cele operacyjne:

Dziedzina poznawcza:

A Zapamiętanie wiadomości. Uczeń:
* nazywa elementy w budowie komórki;
* odróżnia komórkę roślinną od zwierzęcej;
* zna czynności życiowe organizmów.

B Rozumienie wiadomości. Uczeń:
* rozumie potrzebę wykorzystania mikroskopu do obserwacji małych obiektów (komórek);
* wyjaśnia, że komórka jest podstawową jednostką budującą żywy organizm;
* wyjaśnia na modelach przestrzenną budowę komórki roślinnej i zwierzęcej.

C Umiejętności. Uczeń potrafi:
* przeprowadzać obserwację mikroskopową komórki;
* narysować fragment oglądanego preparatu;
* wykazać różnicę w kształtach komórek różnych organizmów (pierwotek, skrętnica, okrzemka, tkanka nabłonkowa żaby, tkanka okrywająca liścia trzykrotki);
* omówić podstawowe różnice między organizmami jednokomórkowymi, kolonijnymi i wielokomórkowymi;
* analizować obserwowane obiekty;
* wykonać przestrzenny model komórki z plasteliny.

Metody:
* oparta na słowie (pogadanka, dyskusja);
* oparta na obserwacji (obserwacje mikroskopowe, obserwacje organizmów w akwarium, obserwacje hodowli, obserwacje plansz);
* oparte na działaniu (wykonanie modelu komórki z jej składnikami, wykonanie rysunków spod mikroskopu, wnioskowanie, analizowanie, porównywanie, ćwiczenia w obserwacji mikroskopowej).

Materiały:
* akwarium;
* worki foliowe;
* jabłko;
* słoiczek z wodą, zielone mazaki lub kredki;
* mikroskop, preparaty mikroskopowe mokre i trwałe;
* plansze ilustrujące komórki roślinne i zwierzęce.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie
* podanie tematu i celu lekcji;
* wyjaśnienie nauczyciela, że wszystkie organizmy składają się z różnej ilości małych "cegiełek" - są to komórki. Nauczyciel wyjaśnia, że komórki budujące organizm są bardzo małe, niewidoczne gołym okiem, wewnątrz komórek są jeszcze drobniejsze elementy, które umożliwiają komórce (a przy tym całemu organizmowi) wypełnione czynności życiowych, które są cechą istot żywych.

2. Wspólne konstruowanie modelu przestrzennego komórki.


* Do akwarium wyścielonego woreczkiem foliowym (ściana i błona komórkowa) uczniowie wrzucają:
- woreczki foliowe (cytoplazma);
- piłeczkę lub jabłko - (jądro komórkowe);
- słoik lub balonik z wodą (wodniczka);
- zielone kredki lub flamastry (ciałka zieleni).

Wyjąć worek foliowy z wymienionymi elementami z akwarium, aby uzmysłowić uczniom, że są komórki, które nie mają ściany komórkowej, tylko błonę i dlatego ich kształt jest inny.

Takie komórki - to komórki budujące ciało zwierząt.

Pytanie problemowe:
- Jaka jest rola ściany komórkowej?
- Jaka jest rola błony komórkowej?
- Jakie elementy z komórki należy jeszcze usunąć, aby uzyskać model komórki zwierzęcej?

Komentarz:
- Nauczyciel zwraca uwagę na barwę roślin. Zadaje pytania pomocnicze np.: Które elementy komórki roślinnej nadają liściom zielony kolor? Dzieci usuwają z komórki mazaki (ciałka zieleni). Uzasadniają, że zwierzęta nie mają zielonego zabarwienia ciała, a więc nie posiadają, tych elementów
w swych komórkach.

Wniosek: Komórki roślinne i zwierzęce zbudowane są podobnie. Różnice polegają na braku w komórce zwierzęcej ściany komórkowej i ciałek zieleni. Komórki zwierzęce mogą mieć bardziej różnorodne kształty niż roślinne, gdyż nie są ograniczone sztywną ścianą komórkową.

3. Następnie dzieci zastanawiają się, dlaczego organizmy różnią się wielkością.

Wniosek: Każdy organizm składa się z komórek. Wielkość organizmu zależy od ilości komórek tworzących jego ciało.

4. Dzieci przypominają cechy istot żywych.
5. Nauczyciel podkreśla, że organizm składa się z żywych komórek, które wykonują czynności życiowe dzięki swym elementom komórkowym
6. Czy mogą istnieć organizmy składające się z jednej komórki? Podkreślamy, że każda komórka dzięki swym składnikom może wypełniać wszystkie czynności życiowe.

Wniosek: Mogą istnieć organizmy zbudowane z jednej komórki, lecz nie widać ich gołym okiem.

7. Uświadomienie uczniom konieczności i celowości używania mikroskopu do obserwacji komórki.
8. Przypomnienie budowy mikroskopu i zasad mikroskopowania, oraz sposobu obliczenia powiększenia obserwowanego przez mikroskop obiektu.
9. Nauczyciel z pomocą dyżurnych przygotował preparaty mikroskopowe:
- z hodowli sianowej pantofelka;
- nalotu ze ścianek akwarium (okrzemki);
- gotowy preparat nabłonka żaby;
- preparat skórki liścia trzykrotki;
- skrętnica - hodowla wodna

Komentarz:
- wcześniej założyć należy hodowlę pantofelka i skrętnicy.
- wskazane jest aby preparaty były wykonane przed lekcją, a nie w czasie zajęć.

10. Uczniowie wykonują obserwacje mikroskopowe - pracują grupowo:

- Wykonują rysunki spod mikroskopu i podpisują je.
- Spostrzegają, że kształty komórek są różnorodne.
- Dzieci wymieniają, które z obserwowanych organizmów są zbudowane z jednej komórki.
- Obliczają powiększenie uzyskane w mikroskopie do obserwacji danych obiektów i nanoszą te uwagi pod rysunkami.

11. Obserwacja różnych kształtów komórek na planszach. Porównanie z własnymi rysunkami (korekta), dostrzeganie innych przykładów komórek, których nie obserwowaliśmy pod mikroskopem.

12. Dzieci odpowiadają na pytanie:
Dlaczego komórki różnią się kształtem?
Wspólnie dochodzą do wniosku, że komórki mają różne kształty, gdyż spełniają różne funkcje (role) w organizmie, budują różne elementy ciała.

Wniosek: Kształt komórek u organizmów wielokomórkowych zależy od ich funkcji w organizmie.

Praca domowa: Wykonanie na kartonie z plasteliny przestrzennego modelu komórki.

Opracowanie: MGR ANNA SCHAB


 
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4



Ilość głosów: 3

Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Najczęściej zadawane pytania
Zasady publikacji 
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam

O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014