|
|
Potęgowanie potęgi.
SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM
Cele:
Uczeń:
- zna wzór na potęgę potęgi
- wie, jak wyprowadzić wzór
- potrafi stosować wzór do zadań
- umie dokonać samokontroli
Formy i metody pracy:
- wyjaśnienia
- ćwiczenia dla dokonania uogólnień
- ćwiczenia na zastosowanie teorii
- praca zespołowa
- praca w grupach dwuosobowych
-
Środki dydaktyczne:
- podręcznik kl. II "Matematyka z plusem" GWO; zeszyt ćwiczeń "Matematyka 2" GWO;
zestaw ćwiczeń przygotowany przez nauczyciela.
Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjno - wstępne. Sprawdzenie obecności.
2. Nawiązanie do poprzednich lekcji
- przypomnienie podstawowych wiadomości o potęgach
- przypomnienie wzorów na mnożenie i dzielenie potęg o tych samych podstawach.
3. Tok główny lekcji.
a) Zapis tematu lekcji na tablicy:
Temat: Potęga potęgi.
4. Organizacja sytuacji problemowej.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z zadaniem; czynności wykonują w grupach.
Zadanie: Wykonaj potęgowanie. Co zauważasz?
a. uczniowie sprawdzają wyniki i analizują
b. na podstawie tych przykładów formułują problem. Co zauważyli?
c. Spostrzeżenia zapisują na tablicy w postaci wzoru:
POTĘGOWANIE POTĘGI
TO MNOŻENIE WYNIKÓW
Uczniowie stwierdzili, że ten wzór stosujemy wtedy, gdy chcemy podnieść do
potęgi jakąś potęgę.
d) ćwiczenia doskonalące (zadania rozwiązywane przy tablicy)
Zadanie 1,2,3 str. 20 z podręcznika.
5. Zadanie domowe.
Zadanie 1 i 2 str. 7 z ćwiczeń.
Opracowanie: Aleksandra Jereczek
|
|
|
|
|
Barometr |
|
Dziękujemy za oddanie głosu. |
|
|
Oceń artukuł!
Ilość głosów: |
|
|
|