AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Reklama
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

WADY I ZALETY OGLĄDANIA TELEWIZJI

Jedną z najbardziej popularnych rozrywek dzieci i młodzieży jest telewizja. Naukowcy udowodnili, że zbyt długie i częste oglądanie telewizji zmienia się w nałóg, wywołując takie same skutki, jakie wywołują inne uzależnienia. Gdy świadomie pytano oglądających, co czują podczas wpatrywania się w ekran, dość zgodnie odpowiadali, że przyjemny luz i odprężenie. Z kolei u osób, którym odebrano możliwość oglądania telewizji, wystąpiły identyczne symptomy, jak u narkomana czy alkoholika tj. niepokój, poczucie utraty sensu życia i bezgraniczna nuda.

Zdaniem amerykańskich badaczy, barierę po przekroczeniu której można już mówić o uzależnieniu od migających się obrazków, jest oglądanie telewizji ponad cztery godziny dziennie.

Telewizja ma wielu zwolenników, ale również sporo przeciwników, którzy uważają, że nie zaspakaja ona w pełni potrzeb kulturowych młodzieży, że odciąga od książki, prasy, teatru, że pochłania zbyt wiele czasu i jest źródłem złych doświadczeń. Oglądając często filmy nasycone przemocą, młodzież traci wrażliwość na ból i cierpienie drugiego człowieka. Identyfikując się z postaciami pochodzącymi z oglądanego, nierealnego świata, próbuje je naśladować. Niejednokrotnie wzoruje się na negatywnych bohaterach, wcielając oglądane zachowania w życie. Świat fikcji, wywołujący "dreszcz emocji", pomaga im oderwać się od własnych, niejednokrotnie trudnych problemów.

Dużą rolę mają tu do spełnienia rodzice, muszą kontrolować i strzec, by dziecko nie oglądało programów zbyt emocjonalnych i nie przesiadywało przy ekranie do późnych godzin nocnych. Ponadto rodzice powinni wprowadzić zasadę, że oglądanie telewizji nie może odbywać się kosztem czasu przeznaczonego na odrabianie lekcji, pomoc w domu, przebywanie na świeżym powietrzu czy też czytanie książek.

Telewizja ma również i zalety, albowiem oglądając różne programy, nie tylko bawimy się, ale także w sposób prosty i szybki zdobywamy informacje. Telewizja pełni także funkcję edukacyjną, może uwrażliwiać, rozwijać umysł i emocje, kształtować odczucia estetyczne.

Rolę, jaką odgrywa w naszym życiu, zależy jednak od nas, od tego, jakie programy oglądamy.

Opracowanie: Elżbieta Biskup
Nauczyciel Gimnazjum nr 2
Rataje Słupskie


 
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.63Ilość głosów: 153

Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Najczęściej zadawane pytania
Zasady publikacji 
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam