Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Reklama
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Secesja - kierunek w sztuce przełomu XIX/XX w

Konspekt lekcji plastyki w klasie III gimnazjum

Czas trwania: 45 min.

Cele operacyjne:

Wiadomości
Uczeń:
- zna pojęcie: secesja
- wie, jakie są podstawowe środki wyrazu plastycznego omawianego kierunku
- zna najwybitniejszych twórców secesji.
- wie, jakie są założenia twórców secesji.

Umiejętności:
Uczeń
- potrafi rozpoznawać dzieła secesyjne
- posługuje się odpowiednimi środkami plastycznymi dla uzyskania zamierzonego efektu
- potrafi zaprojektować prosty ornament dekoracyjny wykorzystując secesyjne motywy i sposób ich przedstawiania

Metody pracy:
- pogadanka
- praca z tekstem,
- prezentacja reprodukcji,
- metoda zadawania pytań,
- ćwiczenie plastyczne,
- prezentacja prac uczniów.

Forma pracy:
- indywidualna
- grupowa

Środki dydaktyczne:
podręcznik do plastyki "Sztuka w zasięgu ręki", czasopisma: Wielcy Malarze, Kolekcja Sztuki Polskiej, reprodukcje, książka "Stanisław Wyspiański" - Waldemar Okoń, album "Sztuka świata".

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
2. Pogadanka wprowadzająca
- krótka charakterystyka okresu Młodej Polski
- wyjaśnienie pojęcia: secesja i krótkie omówienie kierunku

3. Praca uczniów z tekstem w grupkach dwuosobowych

2. Rozmowa z uczniami na podstawie przeczytanego tekstu:
- Gdzie skupiało się polskie życie artystyczne w omawianym okresie?
- Czym zajmował się Stanisław Wyspiański?
- Jaką techniką Wyspiański malował swoje obrazy?
- Jakie były ulubione tematy Wyspiańskiego?
- Gdzie możemy oglądać jego witraże i polichromie?
- Jakie elementy występują w dziełach artysty, zwłaszcza w witrażach?

3. Oglądanie reprodukcji obrazów Wyspiańskiego, Mehoffera, Muchy, Ślewińskiego:
- określanie cech charakterystycznych ich twórczości (środki wyrazu plastycznego)
- zwrócenie uwagi na fascynację artystów światem roślin.
- wysłuchanie krótkiego fragmentu opisującego powstawanie
"Zielnika" autorstwa S. Wyspiańskiego

4. Ćwiczenie plastyczne
Uczniowie wykonują projekty ornamentu w oparciu o secesyjne środki wyrazu plastycznego (płaska plama barwna, falista linia, ciemny kontur)
Tematem ornamentu jest motyw roślinny. Pracę wykonują pastelami.

5. Ekspozycja ukończonych prac na tablicy
- zwrócenie uwagi na najbardziej oryginalne rozwiązania.

6. Ocena ukończonych prac wg kryteriów:
- wykorzystanie motywów roślinnych
- zastosowanie środków wyrazu plastycznego charakterystycznych dla secesji
- estetyka

7. Prace porządkowe.

8. Zadanie domowe
- uczniowie mają napisać krótką notatkę na temat secesji.
 

Opracowanie: Renata Kisała


 
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 2



Ilość głosów: 2

Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Najczęściej zadawane pytania
Zasady publikacji 
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam

O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014