AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Reklama
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Gry komputerowe - zagrożenie i korzyści

W ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku gier komputerowych. Obecnie jest to jedna z głównych gałęzi przemysłu informatycznego. Wartość tego rynku wyceniana jest na miliardy dolarów rocznie. Każdego dnia miliony ludzi na świecie spędza przed ekranem swojego komputera kilkanaście godzin poświęcając się rozrywce elektronicznej.

Jednakże wraz z powstawaniem coraz to doskonalszych gier pojawiały się głosy, które ostrzegały przed niebezpieczeństwami jakie ze sobą niesie przestrzeń wirtualna. Podstawowymi zarzutami są: groźba uzależnienia od komputera, zaburzenia rozwoju moralnego, społecznego oraz psychicznego u dzieci, które nadużywają takiej formy rozrywki.

Badania przeprowadzone na dzieciach wskazują iż te które grają w gry komputerowe wykazują:
- "odizolowane" od świata realnego. Dzieci nie szukają nowych kontaktów, spędzają wiele godzin przed monitorem nie kontaktując się z innymi. Jednakże ta sytuacja paradoksalnie bardzo zmieniła się w ostatnich latach z powodu rozwoju Internetu. Wiele gier opiera się właśnie na kontakcie wielu graczy w wirtualnym świecie stworzonym przez twórców gier. Oczywiście nie zastępuje to kontaktu w rzeczywistości jednak pozwala na nawiązywanie nowych znajomości.
- zanik samodyscypliny, emocjonalne odgrodzeni od grupy
- spadek koncentracji
- agresywność, nerwowość, drażliwość. Wiele gier opiera się na prostej zasadzie "zabić wszystko co się rusza". Coraz doskonalsze sposoby odzwierciedlenia prawdziwego świata powoduje iż zaciera się granica pomiędzy tym realnym a wirtualnym. Wykonywanie czynów w grach bez wyraźnej kary (np. zabicie przeciwnika) powoduje, iż dzieci przestają rozróżniać granicę pomiędzy dobrem a złem.

Jak widać zagrożenia są bardzo poważne. Jednakże nie można zapomnieć o korzyściach.

Odpowiedni dobór gier może doskonale wesprzeć rozwój umysłowy.

Korzyści płynące z gier:
- rozwijają zmysł planowania, logicznego myślenia. Przede wszystkim chodzi tu o gry strategiczne, które wymagają od gracza szybkich i logicznych decyzji,
- rozwijają refleks - gry zręcznościowe,
- rozwijają koordynację ręka-oko,
- gry on-line pozwalają na spotkanie się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach z całego świata. Niejako uboczna korzyścią zawierania nowych znajomości jest nauka języka angielskiego, który jest używany w większości gier,
- gry edukacyjne pozwalają na poznanie historii, biologii, geografii. Dużą korzyścią jest forma przekazu informacji powszechnie ocenianych przez dzieci jako nudne i nieatrakcyjne. Pozwala ona na "naukę poprzez zabawę".

Jak widać z powyższych rozważań zagrożenia są bardzo poważne, jednakże czy warto z ich powodu rezygnować z gier, które również pozwalają szybszy i lepszy rozwój umysłowy dziecka? Odpowiedź jest prosta - należy nie zabraniać a nadzorować rozrywkę z komputerem:
- nie można zostawiać dzieci samych sobie przy komputerze
- selekcjonować gry w które dzieci grają
- podsuwać im gry i programy edukacyjne
- i przede wszystkim organizować inną rozrywkę prócz gier komputerowych
 

Opracowanie: Magdalena Piwońska


 
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.55Ilość głosów: 33

Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Najczęściej zadawane pytania
Zasady publikacji 
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam