Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Reklama
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Kosmiczna przygoda - przykładowy konspekt zajęć z wykorzystaniem różnych metod w pracy z dziećmi sześcioletnimi

Czynności przygotowawcze:

Przed zajęciem przygotowujemy zaciemnioną salę z kosmiczną scenografią. Jedynym oświetleniem sali będzie nocna lampka. Na podłodze rozkładamy zgnieciony szary papier, rozsypujemy piasek, popiół, rozrzucamy kamienie- mogą być owinięte folią aluminiową. Z kartonowych pudeł robimy rakietę oraz tunel. Dla każdego dziecka wykonujemy przepustkę do rakiety.

Do zajęć potrzebne będzie nagranie z elektroniczną muzyką np. J.M. Jarrea, farby plakatowe, pędzle, pojemniki na kosmiczne minerały, kartoniki z cyframi od 0 do 10, napisy- piasek, pył, kamyk.

Cele ogólne:
- wyzwalanie pozytywnych emocji,
- integrowanie grupy poprzez wspólne działanie i dążenie do realizacji wyznaczonych celów,
- pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności motorycznej,
- zachęcanie dzieci do twórczości plastycznej na podstawie wizualizacji,
- rozwijanie myślenia matematycznego: położenie przedmiotu, klasyfikowanie i segregowanie, posługiwanie się liczebnikami głównymi,
- utrwalenie pojęć związanych z kosmosem.

Dziecko potrafi:
- uczestniczyć w zabawie zespołowej,
- odczytać znaki graficzne,
- posługiwać się określeniami: tyle samo, więcej, mniej,
- mierzyć drogę za pomocą kroków,
- wyciszyć się i zrelaksować,
- liczyć do dziesięciu,
- tworzyć na podstawie wizualizacji.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

I. Zabawa integracyjna- "przechodzący kamień"
1. Dzieci stoją ciasno w kole. Ręce trzymają z tyłu. Podają kolejno kamień tak, aby osoba stojąca w środku nie zauważyła, gdzie znajduje się kamień.

2. Rytmizacja przy muzyce mechanicznej.
Dzieci naśladują ruchy naprzemienne, demonstrowane przez nauczycielkę, rytmiczne do słyszanej muzyki.

II. Zabawa tropiąca.
1. Odczytanie listu. (musicie odnaleźć ukrytą niespodziankę najpierw 5 kroków w prawo... teraz do przodu po czerwonych stopach... po zielonych... żółtych... szukaj niespodzianki)
2. Tropienie po śladach.
3. Znalezienie pudełka.
4. Rozszyfrowanie listu. (zapraszamy na lot rakietą)
5. Rozdanie przepustek.

III. Wyprawa w kosmos.
1. Przygotowanie do startu.
a) Krótka rozmowa dotycząca kosmosu.
b) Pantomima- ubierania kosmonautów w kombinezon.
c) Rozdanie przepustek.
d) Odliczanie przed startem od 10 do 0. (Wykorzystanie kartoników z cyframi).
e) Start- dzieci przechodzą przez tunel naśladując głosem start rakiety- ćwiczenie ortofoniczne.

IV. Pobyt na niezwykłej planecie.
1. Poszukiwanie próbek:
- kamieni
- piasku
- pyłu kosmicznego

Zbieranie próbek do pojemników.
Porównywanie ile jest pyłu, a ile piasku. Przeliczanie kamieni.
Umieszczanie napisów przy próbkach.

2. Bajka relaksacyjna,

"Niezwykłe spotkanie"

Połóż się na plecach. Zamknij oczy. Jesteś bezpieczny i spokojny. Czujesz powiew wiaterku. Gwiazdy delikatnie świecą. Idziesz bardzo wolno po piasku, stawiając stopy czujesz jakbyś delikatnie podskakiwał - unosił się do góry. Z każdym krokiem jesteś coraz bardziej odprężony.

Przystajesz, siadasz w oddali widzisz jakąś malutką postać, która zbliża się do ciebie i zaprasza do zabawy. Tańczycie trzymając się za ręce. Czujesz, że rączki Kosmoludka są takie ciepłe, miłe w dotyku. Jest ci tak przyjemnie. W jego oczach dostrzegasz błysk przyjaźni. Zatrzymujecie się on daje ci coś świecącego - kosmiczny kamyczek, Kosmoludek oddala się i znika.

Spokojny, zrelaksowany powracasz z wędrówki. Czujesz, że ten kamyczek dodał ci dużo energii.

Powoli kończymy.

Policzę od 10 do 1, abyś się mógł wybudzić 10, 9, 8...

3. Odliczanie - powrót na Ziemię.

V. Malowanie farbami plakatowymi pod wpływem wizualizacji.

VI. Opowieść ruchowa metodą Weroniki Sherbone.


Zabawy w kosmosie.

1. Powitanie Kosmoludka.
Dzieci witają się w parach- nosami, rękami, nogami, plecami, ramionami.
2. Zwiedzanie obcej planety.
- kręcenie się w kółko na pośladkach,
- turlanie się,
- czołganie się na brzuchu do przodu,
- przechodzenie pod przeszkodą- jedno dziecko robi "mostek" - drugie pod nim przechodzi,
- ciągną się w parach na zmianę,
3. Kto silniejszy?
Opierają się plecami o siebie, jedno pcha starając się pokonać opór drugiego
4. Zbieranie kamieni.
Odklejanie partnera od podłogi..
5. Relaks.
Leżenie na plecach, napinanie mięśni i rozluźnianie.
6. Kosmoludek powraca do domu.
Ćwiczenia skoczne- dwoje dzieci trzyma skaczące - trzecie dziecko za łokcie i dłonie.
7. Powrót na Ziemię.
Dzieci robią tunel przez który kolejno przechodzą.
 

Opracowanie: mgr Anna Glińska
dyrektor Przedszkola Nr 1
w Bystrzycy Kłodzkiej


 
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5.44



Ilość głosów: 9

Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Najczęściej zadawane pytania
Zasady publikacji 
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam

O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014