Awans Informacje Forum Materiały Artykuły Korepetycje Sklep

Matura, egzamin na studia : 
Matura, egzamin na wyższe uczelnie ... 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
Mam 19 profesjinalnych prezentacji matur.- wybieraj!!!!!
Autor: lobuzek2 (IP zapamiętane)
Data: 08 lis 2006 - 16:18:37

Dysponuję gotowymi prezentacjami na wewnętrzny egzamin maturalny. Jestem polonistą, pracuję w szkole średniej. Gwarantuję ciekawe ujęcie i profesjonalizm w każdym calu. Zainteresuj się już teraz, gdyż nauczyciele na początku proponują zgłoszenie tematu, a później musisz wybrać dla siebie coś z listy, a nie zawsze jest co.... Posiadam kilka gotowych prezentacji- maturzyści już je zdali , ale mogę też napisać inne. Zainteresowanym moge przesłać fragmenty. Nanoszę też ewentualne poprawki- jestem uczciwa. Oto spis tematów, którymi obecnie dysponuję:
1 Duchy i zjawy w literaturze.
2. Literackie rodzeństwa.
3. Literatura świadectwem upamiętnienia wydarzeń historycznych.
4. Bohaterowie moralni i niemoralni w lit.
5."Porażeni wojną"-omów, odwołując się do poezji T. Różewicza i K.K Baczyńsk.
6. Biografia pisarza- kluczem do jego twórczości ( Kochanowski).
7.Przedstaw literackie kreacje ludzi szczęśliwych i oceń ich wymowę ideowo- artystyczną.
8.Motyw młodości w literaturze. ( plan i bibliografia, ale moge napisać )
9. Motyw poety i poezji w lit.
10.Przedmioty jako obiekty fascynacji i zainteresowania poetów współczesnych ( arcyciekawe, zdane na 6 )
11. Artystyczna interpretacja historii w literaturze i sztuce.( wraz z plikami zawierajacymi obrazy )
12. Twórcza i destrukcyjna siła miłości.
13. Bohaterowie literaccy w poszukiwaniu szczęścia.
14.Od Kreona do Stalina czyli o władcach i metodach rzadzenia.
15. Wizerunki kobiet w lit.
16. Motyw zbrodni w lit.
17. Literatura jako wyraz przeżyć pokolenia (pokolenie wojenne)
18.Język środowiskowy, potoczny, poetycki? Analiza tekstów piosenek zespołu Republika.
19.Spośród plejady bohaterów literackich wybierz i scharakteryzuj tych, których mogłabyś zestawić na zasadzie wyraźnego kontrastu.Jakie kryteria zdecydowały o tym zestawieniu?
Z zainteresowanymi nawiążę kontakt telefoniczny lub e- mailowy lobuzek1@tlen.pl

Re: Mam 19 profesjinalnych prezentacji matur.- wybieraj!!!!!
Autor: Maa (IP zapamiętane)
Data: 21 lis 2006 - 09:10:25

Jestem zainteresowana pracą pt."Literackie rodzeństwa", byłabym bardzo wdzięczna za przesłanie mi na e-mail fragmentów tejże pracy. z góry dziękuje.

Autor: lobuzek2 (IP zapamiętane)
Data: 14 gru 2006 - 18:43:56

Nie wiem,. czy już kontaktowałyśmy się, bo ktos juz pytał mnie o te prezentację. Omówiłam w niej rodzenstwo Dulskich - Zbyszka, Melę i Hesię i ich naturalistyczny sposób ukazania, Balladyne i alinę oraz Antygonę i ismenę oraz Poilnejkesa i Pteoklesa. przeyłam ci fragmeny.

Temat: Literackie rodzeństwa. Przedstaw różne wizerunki i ukaż ich związek z ideą dzieła.
........................................................

Teza: Literatura ukazuje różnorodne stosunki pomiędzy rodzeństwem- od bezgranicznej miłości, po nienawiść.

Argumenty poparte literatura podmiotu:

1.Antygona Sofoklesa:
a)Walka o władzę w Tebach między Polinikiem a Eteoklem.
b) Istota i znaczenie czynu Antygony wobec brata Polinika.

2. Balladyna Juliusza Słowackiego
a) Stosunek Balladyny i Aliny do matki oraz obowiązków.
b) Relacje pomiędzy siostrami i ich skutek.

3. Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
a)Zbyszek Dulski jako nosiciel typowych cech kołtuńskich.
b)Hesia- naśladowczynią swego brata.
c)Wrażliwość Meli i brak akceptacji jej osoby u rodzeństwa.

Zakończenie- wnioski:

Związek omówionych kreacji postaci z ideą utworów, z których pochodzą:

1.Miłość Antygony do brata i jej decyzja o pochowaniu go jako istota konfliktu racji w greckiej tragedii.
2.Wymiar zbrodni Balladyny i jej konsekwencje będące odbiciem romantycznego pojęcia sprawiedliwości.
3.Rodzeństwo Dulskich jako przedstawiciele środowiska mieszczańskiego przedstawionego w duchu naturalizmu.

..................................................................

W swojej prezentacji będę omawiał literackie rodzeństwa. Chciałbym zatem zastanowić się we wstępie nad istotą takich więzi. Otóż rodzeństwo to, według mnie, szczególna bardzo silna więź- więź krwi. Ludzie taką więzią połączeni przeżywają najczęściej wiele wspólnych chwil, szczególnie w pierwszym etapie ich życia- dzieciństwie i wczesnej młodości. W związku z tym mają wspólne wspomnienia. Potem ich drogi się rozchodzą, ale tylko pozornie, gdyż zawsze, jeśli to tylko możliwe, starają się być razem. Najczęściej darzą się miłością , szacunkiem i ogromnym przywiązaniem. Łączy ich wiele spraw, chociażby to wszystko, co wiąże się z rodzicami. Ich dzieci to także bliska rodzina, co każe podtrzymywać kontakty jeszcze częściej.
Tak być powinno, ale , jak pokazuje życie, nie zawsze tak jest.
Można zaobserwować różne rodzaje relacji pomiędzy rodzeństwem od miłości i przyjaźni przez rywalizacja po zazdrość i wrogość. Nie bez znaczenia pozostaje także stosunek do obowiązków, do rodziców itp. Bycie razem stawia przed człowiekiem wiele wyzwań i bywa wielka próbą charakterów.

.................................................................

Oto wreszcie - Eteokles i Polinejkes , bracia, którzy reprezentują konflikt znany człowiekowi od zarania dziejów. Jest to bezwzględna walka o władzę, w której przestają liczyć się względy rodzinne, uczucia patriotyczne i prawa moralne.

Eteokles jako pierwszy panował w Tebach. Nie chciał jednak podporządkować się woli ojca Edypa, który nakazał, aby bracia dzielili się władzą: każdy miał rządzić przez rok. Władza nad państwem tak mu się spodobała, że zamiast po roku oddać koronę bratu, wypędził go z kraju. Wypędzony Polinejkes nie zrezygnował ze swych roszczeń do tronu i zorganizował wyprawę przeciw własnemu bratu. Nic się dla niego nie liczyło, jego poczynaniami kierowała żądza władzy. W wywołanej z tego powodu przez Polinejka wojnie domowej zginęli obaj bracia.
Po zmarłym Eteoklesie władzę sprawował Kreon. Kazał zostawić bez pochówku ciało zdrajcy, za którego uznał Polinejka.. Eteokles został uznany za obrońcę ojczyzny i pochowany z honorami. Można by dyskutować nad słusznością tego werdyktu, bo przecież nie dotrzymał umowy - nie oddał bratu tronu i wypędził go z Teb.
Widzimy zatem ,że ta płaszczyzna dramatu Sofoklesa pokazuje niedobre relacje między rodzeństwem: niezdrowa rywalizację, zawiść, żądzę władzy.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dwóch sióstr- Antygony i Ismeny, których postawę i uczucia teraz przedstawię:

............... itd. Jeśli jestes zainteresowana całościa, to pisz... Bożena Bogucka

Autor: RynQ (IP zapamiętane)
Data: 01 gru 2007 - 22:03:47

Witam smiling smiley

Potrzebuje prezentacji na temat: "Twórcza i destrukcyjna siła miłości w życiu człowieka." Będę bardzo wdzięczny za przesłanie mi fragmentów lub całości prezentacji. Bardzo proszę o kontakt moje GG 8278985. Z góry serdecznie dziękuje.

Pozdrawiam

Autor: weronika (IP zapamiętane)
Data: 04 kwi 2008 - 20:35:00

czy mogę liczyć na jakieś wskazówki co do tematu: 10.Przedmioty jako obiekty fascynacji i zainteresowania poetów współczesnych?? Będę bardzo wdzięczna!
pozdrawiam

Autor: Jo@nn@ (IP zapamiętane)
Data: 24 wrz 2008 - 16:09:38

Witam
Wybrałam teamt maturalny :Literackie rodzeństwa i prosze o pomoc w doborze ksiązek i bohaterów

proźba
Autor: maturzystka777 (IP zapamiętane)
Data: 09 lut 2009 - 23:12:47

Witam,
Mój temat prezentacji ustnej to,, Literackie rodzeństwo.Przedstaw różne wizerunki i ukaż ich związek z ideą dzieła". I jak na razie prace nad pisaniem pracy idą marnie, wybór dzieł do tego tematu jest ograniczony i mam małe problemy z rozpoczęciem tej pracy. Dlatego bardzo panią proszę o przesłanie całości pani pracy dotyczącej tego tematu, z pewnością będzie ona dla mnie małą podpowiedzią. Z góry dziękuję.

Re: proźba
Autor: magda1989 (IP zapamiętane)
Data: 20 mar 2009 - 18:37:00

witam
bardzo proszę o wysłanie całości pracy na temat ,, Literackie rodzeństwo.Przedstaw różne wizerunki i ukaż ich związek z ideą dzieła".

Autor: cokodżambo (IP zapamiętane)
Data: 29 sie 2009 - 16:10:55

Witam

Jeśli można to byłabym zainteresowana fragmentami lub całością pracy na temat "Goście z zaświatów w literaturze. przedstaw i omów ich funkcje na wybranych przykładach". Z góry dziękuję smiling smiley

PS: poczta... perelka00089@wp.pl

Autor: xmonixX (IP zapamiętane)
Data: 29 wrz 2009 - 17:02:55

Witam

Wybrałam temat "Twórcza i destrukcyjna siła miłości." Bardzo proszę o wysłanie całości lub fragmentów pracy. Z góry dziękuję .

Autor: Wiktorka_91 (IP zapamiętane)
Data: 14 paź 2009 - 12:55:02

Byłabym wdzięczna za wysłanie na maila pracy Literackie rodzeństwa. Z góry dziękuję.

Autor: raul1990 (IP zapamiętane)
Data: 20 lis 2009 - 14:37:05

potrzebuje prace o literackich rodzenstwach oraz bibliografie ksiazek.
bardzo prosze o wyslanie na maila tej pracy
z gory dziekuje

ps : mail : zbyszek1128@o2.pl

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2009-11-20 14:42 przez raul1990.

Re:Mam 19 profesjinalnych prezentacji matur.-wybieraj!!!
Autor: asia214 (IP zapamiętane)
Data: 08 sty 2010 - 17:43:09

Potrzebuję pracy o literackich rodzeństwach. Byłabym wdzięczna za wysłanie mi jej na emaila asiczek214@wp.pl Z góry dziękuję.

Autor: 69malutka (IP zapamiętane)
Data: 28 sty 2010 - 21:28:32

Byłabym wdzieczma za wysłanie mi pracy na o literackich rodzeństwach. To mój mail: 69malutka@gmail.com
Z góry dziękuję.

Literackie rodzeństwa-wsparcie ;]
Autor: Inlula (IP zapamiętane)
Data: 08 lut 2010 - 13:59:13

witam byłabym niezmiernie wdzięczna gdybym mogła otrzymać na mejla prace + bibliografie do tematu 2. Literackie rodzeństwa.NIe wiem jak się wziąć za to i od czego zacząć a to spewnością by mi pomogło.Z góry dziękuje
mój mejl:gargamel3001@wp.pl

Autor: ewelka080 (IP zapamiętane)
Data: 18 lut 2010 - 14:26:55

byłabym niezmiernie wdzięczna gdybym mogła otrzymać na mejla prace + bibliografie do tematu 2. Literackie rodzeństwa.NIe wiem jak się wziąć za to i od czego zacząć a to spewnością by mi pomogło.Z góry dziękuje moje gg 6178641 @mail ewelina_1818@.wp.pl

Autor: maartuss2 (IP zapamiętane)
Data: 25 lut 2010 - 20:05:18

Byłabym wdzięczna za wysłanie materiałów dotyczących tematu 5, na pewno bardzo by mi to pomogło. Mój adres: martusia1414@vp.pl
Z góry dziękuję.

Autor: magda11061990 (IP zapamiętane)
Data: 09 mar 2010 - 17:55:34

Interesuje mnie temat literackie rodzeństwa.Byłabym bardzo wdzięczna, jeśli mogłabym otrzymać na maila pracę.Mam juz napisany wstęp wybrałam 4utwory jeden omówiłam i nie mogę zabrac się za następne.Z góry bardzo dziekuje.Oto mój mail magdak1106@onet.eu

Autor: Sylwia20 (IP zapamiętane)
Data: 12 mar 2010 - 21:40:39

interesuje mnie temat literackie rodzeństwa.mam napisany wstep,wybralam trzy lektury opisalam dwa ale nie wiem jak zaczac opisywac Balladyne juliusza slowackie.prosze o pomoc

Autor: Martusia757575 (IP zapamiętane)
Data: 26 sty 2011 - 09:33:30

Jestem zainteresowana praca "literackie rodzeństwa". Szczególnie chodzi mi o występowanie tego motywu w "Zbrodni i karze". Byłabym bardzo wdzięczna za pilne przesłanie tej pracy na mój e-mail: edytka757575@wp.pl". Czekam z niecierpliwością i z góry dziękuję.

Idź do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014