AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE

Nauczyciel, profesor, reforma : 
Dla nauczycieli, wykładowców, o reformie... 
Idˇ do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idˇ do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
co wy na to?
Autor: ela (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 14:12:00

16 września 2005
Polscy nauczyciele mają najgorzej w Europie

Pensje polskich nauczycieli w porównaniu z zarobkami ich kolegów z rozwiniętych krajów są najniższe. Jest i druga strona medalu - nauczyciele w Polsce mniej pracują - donosi Rzeczpospolita.

Najlepiej zarabiają nauczyciele z Luksemburga, Szwajcarii i Niemiec, najgorzej - ze Słowacji, Polski i Węgier - taki obraz wyłania się z raportu "Edukacja w zarysie. 2005" przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Pierwszy raz doroczny raport mierzący takimi samymi wskaźnikami systemy edukacji w różnych krajach zawiera dane dotyczące zarobków i czasu pracy polskich nauczycieli. Ale nie ma się co cieszyć z tego porównania. Pensje polskich nauczycieli są na szarym końcu niezależnie od sposobu porównywania: i w przeliczeniu na USD, i z uwzględnieniem wskaźników siły nabywczej w poszczególnych krajach, i jako procent produktu krajowego brutto na głowę mieszkańca.

Raport zestawia też roczny czas pracy nauczycieli. Jeśli porównać liczbę godzin, które w ciągu roku musi przepracować nauczyciel, prowadząc lekcje, to przy średniej OECD wynoszącej od 795 godzin w przedszkolu do 661 w liceum dane dla Polski są niższe i wynoszą 637 godzin. Jeszcze mniej zajęć prowadzą Japończycy (tylko 467 godzin lekcyjnych rocznie). (Źródło: Rzeczpospolita)

Re: co wy na to?
Autor: paweł (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 14:41:44

żeby obraz był jaśnieszy, należałoby dodać, że nauczyciel w wielu krajach, z którymi porównuje się Polskę, wchodząc pierwszego dnia nauki do szkoły dostaje :
plany, programy, wypełniony dziennik, nauczyciela wspomagającego, .........
całą dokumentację klasy robi za niego sekretariat. nie ma tony niepotrzebnych papierów do wypełniania każdego dnia.
a to są godziny pracy!
porównuje sie tylko pracę z uczniami! zresztą różnice w czasie pracy są naprawdę niewielkie, natomiast zarobków - ogromne.

Autor: Basia (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 14:56:26

Elu taki przykry temat na weekend. Mozna popasc w depresje. Zawsze znajda sie tacy, ktorzy beda uwazali, ze n-le tylko narzekaja, ale przeciez maja tyle wolnego itd.............
Chetnie oddalabym wypelnianie papierow, a w zamian mogłabym dluzej pracowac z uczniami.

Autor: AGA (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 15:18:54

tam mają godziny udokumentownej pracy a my 18 w szkole, i sądzą inni , że to wszystko! a przecież wszystko co robimy to tyle czasu, że nawet 40 godzin przewyższa o wiele godzin!
są tacy co wypomną nam tylko wakacje --- to czemu sami do szkoły nie idą!!!
cwaniaki zapominają-- wolne mogą brać kiedy chcą, na tanie wakacje jeżdzić, a my tylko w sezonie zero i kogo na to stać?

Autor: agrafka (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 16:49:30

I pomyśleć, że u nas w szkole pracuje nauczycielka z Białorusi, która musiała tu przyjechać, żeby jej córka mogła studiować.Uczy angielskiego i liczy dni od spotkania do spotkania z rodziną. Ale uważa, że warto, bo u siebie nie zarobiłaby tyle co u nas nawet na 2 etatach. Cóż ...

Data: 25 mar 2006 - 19:54:32

Mimo wszystko ciągle mam nadzieję, że co się zmieni w tej naszej szarej rzeczywistości. Ciekawe na jak długo mi tego optymizmu wystarczy?

Autor: Lizzy (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 20:27:13

zmieni się zmieni jak świnie zaczna latać, mówiąć obrazowo...Pamietaciete żółte ulotki z 2000 roku, dyplomowany miał mieć ok 3000 tys...

Data: 25 mar 2006 - 20:28:26

Jak policzysz brutto, to tak prawie będzie. Lizzy nie trać wiary

Autor: monika (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 20:33:48

no mamy się czym chwalić. Jak przy okazji spotkania Comeniusowego, grupa Hiszpanów zapytała mnie ile zarabiamy, to nasze 400-500 euro przy ich 2300(!!!) zrobiło takie wrażenie, że dyskretnie zaproponowali że może zapłacą nam za tą kolację. Wtedy poczułam się polskim nauczycielem i to uczucie mi jeszcze ciągle towarzyszy.

Autor: Megi (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 20:36:23

A ja na to, że znowu mi brakuje kasy. A tu jeszcze tydzień!!!!

Data: 25 mar 2006 - 20:40:26

to może dam znać naszym hiszpańskim przyjaciołom? Na pewno pożyczą.smiling smiley)) Już mi to nieraz proponowali.
To byłby okrutny żart, gdyby był żartem ale nie jest. Przykre.
trzymaj się Megi

Autor: Megi (IP zapamiętane)
Data: 25 mar 2006 - 20:43:29

A mają pożyczki bezzwrotne?

Data: 25 mar 2006 - 20:45:20

Monika, nie bądź frajerka, bierz, jak dają smiling smiley))

Data: 25 mar 2006 - 20:47:18

Ich współczucie jest tak bezgraniczne, że kto wiewinking smiley)))) I tak oto udało się Polakom znieść granice w UE. Sukceswinking smiley

Data: 25 mar 2006 - 20:52:15

Ela - no cóż wiary nie tracę, ale dorabiam jak mogę na tzw. bokusmiling smiley
Pocieszę Was od nas gorzej mają nauczyciele na Ukrainie. Byłam na warsztatach w Berlinie i kiedy się przedstawialiśmy, to prowadzaca kazała nam powiedziec ile zarabiamy w przeliczeniu na EU. Ukrainka zarabiała...6.I Niemcy achowali sie jak ci Hiszpanie - w ostatni dzień zrobili zrzutę i dali jej kasę, bo miała czekać na ZOO 8 godzin na swój pociąg do Kijowa, chcieli, zęby miała za co kupić sobie coś do jedzenia.

Data: 25 mar 2006 - 20:54:31

Na boku - którym? smiling smiley)

Data: 25 mar 2006 - 20:57:34

lewym, lewym - bo od serca. Ale żeby było jasne - teczek i prac nie piszęsmiling smiley chociaż w chwili kryzysu kusiło mnie, oj kusiło. I wiecie co mi pomogło? Forum!

Data: 25 mar 2006 - 21:02:47

Lizzy, czuję się pocieszonasmiling smiley Dziękismiling smiley)
Ja osobiście, też nie mogę się skarżyć (dzięki mojemu mężowi) ale wielokrotnie miałam okazję świecić oczami za pomysły naszych władz i było mi głupio. Chociaż człowiek nie wybiera kraju, do którego bocian go zrzuci. Można wybrać zawód ale to przecież nie tylko o kasę chodzi.

Data: 25 mar 2006 - 21:22:43

Fundują nam Instytut do wychowywania, a ja myslę, ze jeśli chca by nauczyciel była autorytetem to powinien ( międzyinnymi) zarabiac tyle, zeby mu uczeń nie mówił "po co się pani tyle lat uczyła, a teraz marnie zarabia".I wiecie co raz zrobiłam? Dostałam sms o wpływie na konto, akurat przyszła pożyczka. Zachowałam go i kiedy coś było o zarobkach nauczycieli i ich płacach, to takiemu mądrali pokazałam nakazując tajemnicę stan mojego konta ( 4 tys) zaniemówił na chwilę. HI, hi miałam satysfakcję. Ale kiedy ktoś z uczniów mnie pyta dlaczego pracuję w szkole skoro marnie zarabiam, to odpowiadam, ze dla przyjemności. Sama przecież wiedziałam ile zarobię, kiedy zdecydowałam sie porzucić sortownię pieniędzy w banku. Dlatego nie narzekam na płace, chociaż uważam, ze sa żenujące.

Autor: Basia (IP zapamiętane)
Data: 26 mar 2006 - 13:53:48

Oj Tomaszu, od razu mysla, ze masz łeb do interesow, przeciez jest tyle mozliwosci: spadek, bogaci rodzice, w Twoim przypadku np. bogata zona ;-))))
wariantow jest cale mnostwo ;-))))

Idˇ do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.