AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Nauczyciel, profesor, reforma : 
Dla nauczycieli, wykładowców, o reformie... 
Idˇ do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 23 sie 2010 - 11:29:48

Witam
Mam problem i nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego w szkole niepublicznej obowiązuje tylko część przepisów z KN. jak jeden dokument może być w ten sposób podzielony - część przepisów obowiązuje, a część nie - nie rozumiem tego. Praw nie mam, a obowiązki mam. Jakie przepisy to regulują? gdzie szukać odpowiedzi?

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: aster3 (IP zapamiętane)
Data: 23 sie 2010 - 12:44:05

Tu masz odpowiedź:

USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

Rozdział 1
Postanowienia wstępne
Art. 1. 1. Ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

1)publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1a oraz pkt 2 lit. a;


A dlaczego mimo to szkoły niepubliczne wykorzystują niektóre zapisy KN? Bo są w niej pewne kwestie dość dobrze (i wygodnie dla pracodawcy) uregulowane.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2010 - 11:52:25

dzięki za odpowiedź. Nadal tego nie pojmuję. jaki przepis pozwala na taką wybiórczość przepisów, albo cały dokument obowiązuje albo nie. Pozdrawiam

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: aster3 (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2010 - 17:28:07

A przeczytałaś to, co wyżej napisałam?

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2010 - 18:41:35

Czytałm i za to dzięki, ale potrzebuję konkretów. Nie pomyśl, że się czepiam Czytająć o tym znalazłam dużo sprzecznych informacji i może trochę maniakalnie szukam. Wiem, że dyrektorom na rękę są pewne przepisy KN bo są dobre, ale... Moje dydaktyczne godziny to 22 a nie 18 jak mówi KN, ale dodatkowe godziny (także z KN) mam pracować. W dokumentach szkoły nie znalazłam uregulowań tej kwestii. Nie chcę być wykorzystywana i dlatego chcę to wyjaśnić, bo jeżeli to tylko wygodnictwo dyrektora to trochę mało i chcę o tym wiedziec.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: Szerr (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2010 - 19:47:35

Nie sądzę, abyś miała obowiązek pracować te dodatkowe godziny z KN.
Co do pozostałych spraw, to napisz konkretnie, w czym jest problem.

...
Sz.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 24 sie 2010 - 22:00:09

Dzięki za odpowiedż
Szerr ja również uważam, że te godziny mnie nie powinny interesować, a jednak. w poprzednim roku szkolnym każdy zatrudniony n-l w mojej szkole musiał je prowadzić, w tym roku na radę musimy już dostarczyć plany dwóch godzin. To jest mój problem - czym podeprzeć moje przekonanie, że te godziny nie powinny być moim obowiązkiem. Głownie o to mi chodzi.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: E.Bennet (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 02:13:36

natare71, odpowiedzi na nurtujące Cię pytania szukalabym w statucie Twojej szkoły

szkoła niepubliczna musi funkcjonować wg okreslonych pp właściwych także publicznej

nie sądzę, że osoba kierująca tą szkołą wybiórczo stosuje wyłącznie pp dotyczącą obowiązków n-la z pominieciem jego praw

ale gdyby jednak tak było, sama wybrałaś/łeś taki rodzaj placówki

warto przed podpisaniem umowy zapoznać się z zakresem obowiązków, z których może wynikać właśnie realizacja dodatkowych godz.

dlatego nie zgodzę się z przedmówcą(chociaż baaaaaaaaardzo Szerr cenię- i w pas się kłaniam ;-))) w tego typu placówkach, niestety, n-l ma robić to, co mu szef każe ( w publicznych zresztą też ;-)))))))))))))))

pozdrawiam

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: Szerr (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 07:22:59

A możesz zacytować, co mówi twoja umowa o pracę?

...
Sz.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 15:46:06

E. Bennet mam swiadomość gdzie pracuję, umowę podpisywałam całkiem świadomie, ale zasady zaczynają się zmieniać w trakcie gry. Moja umowa określa rodzaj i wymiar czasu pracy 22/22 i tyle.
Statut szkoły mówi"ROZDZIAŁ I pkt. 7 Szkoła działa na podstawie Ustawy o sys. oświaty z dnia 7 września 1991 z późniejszymi zmianami. Natomiast Art. 5b tej Ustawy brzmi"Prawa i obowiązki n-li przedszkoli, szkół i placówek określa ustawa z dnia 26 stycznia 1982- KN. W tym kontekście być może te godziny powinny obowiązywać, w umowie 22/22 a wtym przypadku robi się 24.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: E.Bennet (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 21:20:23

wszystko jasne

i nie zgodzę się z Tobą,natare 71, że z 22 robi się 24, bo ja mam pensum 18(taki mam angaż) a dodatkowe wynikające z KN art.42 odpracowuję jak każdy n-l

:-)

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 21:40:59

Tak, ale moje 22 godziny wynikają z umowy a nie z KN, a art. 42 to KN. Moim zdaniem, albo się umawiamy na 22 (pomijamy KN), albo respektujemy jej przepisy. Wszystko albo nic.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: E.Bennet (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 21:56:48

natare 71 najlepiej powiedz to swojemu dyrkowi ;-))


sory, że pytam z ciekawości- płace też są takie jak w publicznych?

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: Szerr (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 22:28:24

Art. 91b. KN

2. Do nauczycieli zatrudnionych w:

1) szkołach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 11a i art. 63;
2) przedszkolach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, ma zastosowanie przepis art. 63;
3) przedszkolach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. a, oraz szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, w tym do nauczyciela zatrudnionego na stanowisku dyrektora, mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 9-9i, art. 22 ust. 3 i 4, art. 26, art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 51, art. 70a ust. 3, 4 i 6, art. 75-86, art. 88 i art. 90;

Nie widzę tam nigdzie art. 42, więc myślę, że dyrekcja cię okłamuje. smiling smiley

...
Sz.

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: E.Bennet (IP zapamiętane)
Data: 25 sie 2010 - 23:04:41

masz rację Szerr

jak zwykle :-)

[apertus.pl]

Re: szkoła niepubliczna a karta nauczyciela
Autor: natare71 (IP zapamiętane)
Data: 26 sie 2010 - 16:39:52

Dzięki za pomoc. Dyskusja była bardzo rzeczowa i utwierdziłam się w moim przekonaniu. W poniedziałek rozmowa z dyrekcją. zobaczymy co będzie. Pozdrawiam winking smiley



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.