AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE

Nauczyciel, profesor, reforma : 
Dla nauczycieli, wykładowców, o reformie... 
Idˇ do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
trzynastka
Autor: re.wa (IP zapamiętane)
Data: 28 mar 2010 - 13:38:39

Witam, czy słusznie nie otrzymałam trzynastki (księgowa poinformowała mnie, że trzeba przepracować min. 6 m-cy) jesli:
w tej samej szkole jestem zatrudniona od 2001 roku. Rok szkolny 2008/2009 rozpoczęłam normalnie jako nauczyciel mianowany na pełnym etacie, W marcu 2009 roku zdarzył mi się wypadek, w wyniku którego byłam na zwolnieniu lekarskim do lipca, potem nie byłam na zwolnieniu lek., i znów po powtórnej operacji byłam na zwolnieniu lek. od 28 sierpnia do 30 września 2009. 1 października wróciłam do szkoły na 2,5 tygodnia, następnie znów musiałam udac się do szpitala na operację (pech), byłam na zwolnieniu lek. do 28 listopada, a następnie rozpoczełam urlop zdrowotny, który trwa do 30 kwietnia 2010 roku. W sumie w roku szkolnym 2008/2009 efektywnie pracowałam (wrzesień 2008 - połowa marca 2009 i 2,5 tygodnia w październiku 2009) 7 miesiący. Czy obliczając 13- tkę bierze się pod uwagę rok szkolny czy rok kalenadrzowy? W okresie przebywania na zwolnieniu lek. i teraz na urlopie zdrowotnym jestem ciagle nauczycielem szkoły. Czy słusznie odmówiono mi 13-tki?

Re: trzynastka
Autor: aster3 (IP zapamiętane)
Data: 28 mar 2010 - 14:31:17

Dla potrzeb "13" bierze się pod uwagę rok kalendarzowy. Napisz więc dokładnie długości przerw w pracy. Od kiedy jesteś na zdrowotnym?

Ale i tak nawet, gdyby przerwy przekroczyły 6 m-cy, widzę w tej sytuacji wyjście. Moim zdaniem trzynastkę powinnaś otrzymać.

Data: 29 mar 2010 - 10:06:21

Dzięki,Sytuacja wygląda tak: od 1 stycznia 2009 do 18 marca pracowałam normalnie, potem miałam wypadek i byłam na zwolnieniu do 8 lipca, od 8 lipca do 28 sierpnia nie miałam zwolnienia (nawet wykonałam pracę na umowę o dzieło),a w szkole były wakacje; 28 sierpnia znów miałam planową operację i byłam na zwolnieniu do 30 września, od 1 października wróciłam do pracy, pracowałam do 15 października, potem znów musiałam wziąc zwolnienie do 28 listopada, a od 29 listopada do końca roku byłam na zdrowotnym. I jestem nadal.I do tego w kropce co z tą 13-tka.

Data: 29 mar 2010 - 19:48:10

Więc istotnie, nie przepracowałaś w danym roku kalendarzowym 6 miesięcy, ale:

Art. 2. 1. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

(...)

6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

(...).

Przedstaw kadrowej ten przepis. Trzynastkę powinnaś otrzymać.

Data: 30 mar 2010 - 13:17:38

Dzięki serdeczne, jutro biegnę do kadrowejsmiling smiley.

Data: 31 mar 2010 - 12:59:38

W międzyczasie znalazłam pismo od dyrekcji odnośnie urlopu zdrowotnego stąd okresy zatrudnienia wyglądają następująco:
1.01.2009 - 18.03.2009 praca
19.03 - 05.07 - zwolnienie lek. z obytem w szpitalu i rehabilitacja
6.07 - 27.08 - wakacje nauczycielskie, wynagrodzenie otzymane ze szkoły, w tym 5 dni byłam zatrudniona na umowe o dzieło jako egzaminator przez pokrewna placówkę
28.08 - 30.09 - zwolnienie lek. z pobytem w szpitalu
1.10 - 19.10 - praca
20.10 - 2.11 - zwolnienie lek. z pobytem w szpitalu
3.11 - 31.12.2009 - urlop dla poratowania zdrowia
Przedstawiłam kadrowej powyższe i zapisy prawne, ale ma watpliwości, co z wakacjami. Najpierw była nieświadoma, ze urlop zdrowotny wlicza się jako czas efektywnie przepracowany (znalazłam uchwałę SN w internecie), potem wyraziła wątpliwośc, ze wakacje się nie wliczaja do urlopu, teraz obiecała, że przeliczy. Z rozmowy wynikało, że 13 mi się jednak nie nalezy. Poradź proszę, co z tym okresem wakacyjnym, bo jedni piszą, że nalezy traktowac to jak urlop wypoczynkowy, inni - że nie bierzemy pod uwage wakacji.
Dziekuję za odp.

Data: 31 mar 2010 - 21:42:40

re.wa Napisał(a):
> Najpierw była
> nieświadoma, ze urlop zdrowotny wlicza się jako
> czas efektywnie przepracowany (znalazłam uchwałę
> SN w internecie),

Ale okres przebywania na urlopie zdrowotnym nie wlicza się do podstawy "13", bo nie jest to czas "przepracowany". Jednak w związku z cytowanym wyżej przepisem, z powodu przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel nie musi przepracować wymaganych 6 miesięcy w danym roku, by otrzymać "13".

> co z tym
> okresem wakacyjnym, bo jedni piszą, że nalezy
> traktowac to jak urlop wypoczynkowy, inni - że nie
> bierzemy pod uwage wakacji.

Do podstawy "13" przebywanie na urlopie wypoczynkowym jest brane pod uwagę. To tak, jakby w tym czasie nauczyciel był w pracy.

Ale to nie ma znaczenia, bo i tak, licząc z wakacjami oczywiście, przepracowałaś wg moich wyliczeń tylko 149 dni (tj. ok. 5 m-cy), więc normalnie "13" by ci nie przysługiwała, bo normalnie trzeba przepracować co najmniej 6 miesięcy. Skoro jednak byłaś na urlopie zdrowotnym (choćbyś tylko 1 dzień była), to wówczas nie musi być spełniony warunek przepracowania 6 miesięcy.

Data: 01 kwi 2010 - 12:18:09

Dziękuję serdecznie, już wszystko jest jasne.

Autor: E.Bennet (IP zapamiętane)
Data: 05 kwi 2010 - 19:43:06

warto przeczytać:

[www.men.gov.pl]

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.