AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE

Nauczyciel, profesor, reforma : 
Dla nauczycieli, wykładowców, o reformie... 
Idˇ do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idˇ do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
jakie studia dają kwalifikacje?
Autor: anni (IP zapamiętane)
Data: 14 sie 2008 - 15:04:44

Mam mały dylemat.Chciałam iść na studia podyplomowe umożliwiające mi pracę w szkole specjalnej i nie wiem na który z kierunków się zdecydować.Może jest ktoś na forum kto orientuje się w tym zakresie.Chodzi mi o pracę w szkole podstawowej i gimnazjum.Jestem mgr polonistyki i mam lic. z anglistyki. Wklejam kierunki studiów, może ktoś mi pomoże, bo ja naprawdę nie wiem.
- Edukacja specjalna z metodyką przedmiotową
- Edukacja specjalna z nauczaniem zintegrowanym
- Edukacja specjalna z pedagogiką wspierającą

Re: jakie studia dają kwalifikacje?
Autor: hanamat (IP zapamiętane)
Data: 15 sie 2008 - 11:07:45

Na podstawie nazw trudno powiedzieć, to na uczelni zorientuj sie, czy sa to studia nadajace kwalifikacje do sz.specjalnej. Moim zdaniem, by uczyc w specjalnej polskiego i angielskiego powinnaś zrobić podyplomowke z oligofrenopedagogiki.

Data: 15 sie 2008 - 15:33:54

Na stronie tej szkoły jest napisane,że niby wszystkie z tych studiów dają kwalifikacje, ale ja już doświadczeń wielu moich koleżanek wiem, że niejednokrotnie znacznie różnią się interpretacje kwalifikacji przez dyrektorów,kuratoria itd.Dlatego szukam kogoś kto by mi pomógł, żebym nie wydała niepotrzebnie pieniędzy i nie straciła 1,5 roku.Czy istnieją jakieś rozporządzenia regulujące te sprawę?

Ps.Na stronie tej uczelni są takie adnotacje pod tymi kierunkami
-"Edukacja specjalna z metodyką przedmiotową - umożliwia uzyskanie kwalifikacji i uprawnień do nauczania poszczególnych przedmiotów (przyroda, matematyka, historia, język polski i inne) także w placówkach specjalnych. Podstawowy zakres tematyczny to: oligofrenopedagogika, metodyka nauczania wybranych przedmiotów, metodyka pracy opiekuńczo &#8211; wychowawczej, diagnostyka pedagogiczna, projektowanie i realizacja zajęć.
-Edukacja specjalna z nauczaniem zintegrowanym &#8211; Umożliwia uzyskanie kwalifikacji i uprawnia do nauczania zintegrowanego (klasy 1 &#8211; 3) także w placówkach specjalnych. Podstawowy zakres tematyczny to: oligofrenopedagogika, metodyka nauczania zintegrowanego, zaburzenia zachowania, psychologia rozwoju i wychowania, współpraca z rodzicami, projektowanie i realizacja zajęć, gry i zabawy.
-Edukacja specjalna z pedagogiką wspierającą &#8211; umożliwia uzyskanie uprawnień do pracy w placówkach specjalnych i do pracy w klasach integracyjnych, terapeutycznych.Podstawowy zakres tematyczny to:
Oligofrenopedagogika, podstawy surdo &#8211; i tyflo pedagogiki, metodyka i pedagogika resocjalizacyjna, zaburzenia zachowania, psychologia rozwojowa, wychowawcza, zdrowia i inne."

Data: 15 sie 2008 - 20:04:32

Moim zdaniem by uczyc polskiego i ang w specjalnej powinnas szukac podyplomówki z oligofrenopedagogiki. Kierunki, o których piszesz brzmia dziwnie, zwłaszcza w odniesieniu do projektu rozporzadzenia o kwalifikacjach (jest na men w bip).
Nie chce jednak namieszać wiec zadzwoń do kuratorium w swoim miescie wojewódzkim i zapytaj o to osobe od ksztalcenia specjalnego lub od kwalifikacji.

Data: 16 sie 2008 - 14:32:14

Anni, a nie lepiej zrobic kurs kwalifikacyjny z oligofreno...jest połowę tańszy od podyplomowki i krócej trwa....popytaj w odn...i KO

Data: 16 sie 2008 - 15:01:06

Sęk w tym,że nigdzie nie mogę znaleźć takiego kursu w Łodzi- bo jestem z okolic, najbliżej wyskakuje mi Kutno, a to kiepski dojazd ok.3 h i dlatego zdecydowałam się na podyplomówkę, bo jakbym miała taki kawał dojeżdżać przez co najmniej pół roku na kurs, to jak zapłacę za podyplomowe to na jedno wyjdzie, a będę szybciej w domu.Wiesz jak jest...małe dziecko itd.W pn się chyba przejadę na tą uczelnię i zapytam co jest napisane na dyplomie, jak oligofrenopedagogika z "czymś tam" to myślę,że chyba ok.Pozdrawiam serdecznie i dzięki za rady, bo chyba reszta forumowiczów wciąż na wakacjachsmiling smiley

Data: 16 sie 2008 - 18:05:40

Anni podyplomówke nadajaca kwalifikacje do sz.specjalnej z oloigofreno...masz w wsp w Łodzi, www.wsp.lodz.pl

Data: 16 sie 2008 - 18:58:12

Wiem,wiem,ale wszystkie uczelnie w Łodzi kończą tę oligo w styczniu lub lutym,a ta szkoła,którą wynalazłam w lipcu (nota bene z tą samą ilością godzin), także od września miałabym nowe kwalifikacje, a tym samym szansę na pracę. Tyle,że te kierunki jakoś tak dziwnie brzmią- jak sama zresztą piszesz.

Autor: E.Bennet (IP zapamiętane)
Data: 16 sie 2008 - 21:35:24

pamiętaj jeszcze o jednym, musisz mieć określoną liczbę godzin- jeżeli chodzi o kurs i 3 semestry, kiedy mowa jest o podyplomówce

Data: 17 sie 2008 - 10:06:05

Tam jest napisane 340, to chyba ok, nie?

Data: 17 sie 2008 - 12:09:58

Anni, pamietej, ze organizatorzy studiow podyplomowych i kursów kwalifikacyjnych z reguły twierdzą, że nadaja kwalifikacje...a w niektórych przypadkach, po ich ukończeniu okazuje się, że nie....w projekcie rozporządzenia o kwalifikacjach nie ma juz mowy o zblizoności, kierunek studiów musi byc zgodny z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć.
Z nazw kierunków, które wymieniłaś najlepiej brzmi;
"-"Edukacja specjalna z metodyką przedmiotową - umożliwia uzyskanie kwalifikacji i uprawnień do nauczania poszczególnych przedmiotów (przyroda, matematyka, historia, język polski i inne) także w placówkach specjalnych. Podstawowy zakres tematyczny to: oligofrenopedagogika, metodyka nauczania wybranych przedmiotów, metodyka pracy opiekuńczo &#8211; wychowawczej, diagnostyka pedagogiczna, projektowanie i realizacja zajęć.", ......ale wg mnie kwalifikacje po ich ukończeniu są bardzo rozległe, bo wychodzi na to, że po nich możesz uczyć danych przedmiotów w szkołach ogólnodostepnych i specjalnych...nie znam studiów podyplomowych, które w ciągu 340 godzin nadają tak rozległe kwalifikacje...może sie mylę...wydrukuj program tych studiów i zgłoś się do KO w Łodzi, do specjalisty od kwalifikacji...
zapytaj tez tam o kursy kwalifikacyjne z oligo..czesto prowadzą je osrodki doskonalenia nauczycieli (270 godz.)
Zapytam prywatnie, masz kwalifikacje do angielskiego i czyżby był problem z otrzymaniem pracy w szkołach ogólnodostepnych? Czy po prostu bardziej interesuje cie szkolnictwo specjalne?

Data: 17 sie 2008 - 14:13:30

Dzięki hanamat, na pewno tak zrobię i zapytam szczegółowo o wszystko w Ko, a co do Twego pytania...hmmm.Miałam zastępstwo w szkole specjalnej przez ok.pół roku i po prostu ta praca bardzo mi się spodobała.Tak w ogóle pracuję w gimnazjum,gdzie uczę angielskiego i czasem polskiego (w zależności od roku), zadziwiła mnie wrażliwość tych dzieciaków ze specjalnej i taka sympatia z jaką się tam spotkałam.W mojej szkole to oglądam wymalowane panienki i chłopaków, którym tylko impreza w głowie.Dlatego chciałabym choć na chwilę się od tego oderwać...Nie wiem czy to do końca dobrav motywacja?

Data: 17 sie 2008 - 14:35:42

Anni, zaimponowałas mi tą odpowiedzią. Życzę uzyskania kwalifikacji do szkoły specjalnej i powodzenia!

Data: 17 sie 2008 - 20:33:40

Ale mi miło hanamatsmiling smiley Moja rodzina jak usłyszała o kolejnych studiach to puka się w czoło...Ale tak już mam jak na coś się uprę, to koniec.

Data: 22 sie 2008 - 15:04:16

Wiecie co, dodzwoniłam się do tego KO i pani zajmująca się edukacją specjalną powiedziała,że te studia- edukacja specjalna- nie dają uprawnień do nauczania w szkole specjalnej dla dzieci upośledzonych umysłowo.Trzeba mieć tak jak pisała hanamat skończoną oligofrenopedagogikę, a ten kierunek brzmi tak rozlegle,że w rezultacie żadnych kwalifikacji nie daje...
Wytłumaczcie mi dlaczego wyższe uczelnie nabijają ludzi w butelkę? Przecież ja tam byłam, tłumaczyłam o jakie kwalifikacje chodzi i pan zapewniał mnie,że jak najbardziej te studia dadzą mi uprawnienia.Aż boję się pomyśleć co by było,gdyby nie moja dociekliwość.

Autor: fryciol (IP zapamiętane)
Data: 31 sie 2008 - 08:56:03

Kursy z Oligofrenopedagogiki prowadzi również OUPIS [www.oupislodz.com] /pozdrawiam

Autor: robinia (IP zapamiętane)
Data: 01 wrz 2008 - 16:16:18

A co z "zawodowcami"? czy ktoś wie, jak dobrać podyplomówkę, żeby pasowała do różnistych nazw przedmiotów w danym zawodzie? Po latach uczenia i nabierania doświadczenia tracimy kwalifikacje.Jak je odzyskać, czy ktoś wie?

Autor: maria-z1 (IP zapamiętane)
Data: 01 wrz 2008 - 16:52:38

W przedmiotach zawodowych ich nazwy nigdy nie będą odpowiadały dokładnie kierunkowi studiów, również studiów podyplomowych. W dodatku nazwy przedmiotów w ramach jednego zawodu zmieniają się bardzo często.

Zgodnie z obowiązującym jeszcze rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji:
Cytat:
2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela teoretycznych przedmiotów zawodowych w szkołach, o których mowa w ust. 1, posiada również osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne.

Nowe rozporządzenie jest jeszcze "na konsultacjach". Ale w projekcie pisze, że:
Cytat:
§ 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie niniejszego
rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
§ 28. Nauczyciele, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, posiadają kwalifikacje do zajmowania stanowiska

Autor: robinia (IP zapamiętane)
Data: 01 wrz 2008 - 21:48:22

Dzięki, Maria. A co sądzicie o podyplomówce pn.&#8222;Żywienie człowieka w profilaktyce zdrowotnej&#8221;-340 godz.na Uniwersytecie Przyrodniczym w kontekście nauczania technologii gastronomicznej, zasad żywienia itp.? Czy ktoś może umie mi odpowiedzieć, bo nie wiem, czy nie wywaliłam pieniędzy w błoto...

Autor: maria-z1 (IP zapamiętane)
Data: 02 wrz 2008 - 09:45:02

Moim zdaniem, to trzeba by zapytać u organizatorów tej podyplomówki - czy daje ona kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych w zawodzie kucharz (bo chyba o takie ci chodzi). Jakie przedmioty oferuje ta podyplomówka, w jakiej ilości godzin, ile godzin w sumie trwa.

Dobrze byłoby również porozmawiać o tym z dyrektorem - niech i on sie pogłowi, może też zapytać w kuratorium. Patrząc jednak na nazwy przedmiotów w zawodzie kucharz - Podstawy żywienia człowieka, technologia gastronomiczna z towaroznawstwem - to dziwne byłoby, zdybyś po takiej podyplomówce nie mogła tego uczyć. Pozdrawiam

Idˇ do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.